eso1433tr — Kurumsal Bülten

Polonya Avrupa Güney Gözlemevi’ne Katılıyor

28 Ekim 2014

Bugün Polonya Yüksek Öğrenim ve Bilim Bakanı Profesör Lena Kolarska-Bobińska, ülkesinin Avrupa Güney Gözlemevi’ne (ESO) — dünyanın en üretken yer konuşlu gözlemevi — katılabilmesini sağlayacak olan bir anlaşmaya imza attı. ESO, anlaşmanın parlementodan geçirilmesiyle birlikte Polonya’yı Üye Ülke olarak görmek istiyor.

Polonya’nın katılım anlaşması bugün Polonya, Varşova’da, Bakan Kolarska-Bobińska ve ESO Genel Müdürü Tim de Zeeuw arasında ESO ve Polonya’dan üst düzey katılımcılarında bulunduğu bir toplantıda imzalandı. Bu anlaşma gereğince uluslararası şartlara erişim sağlanmış olsa da, oylanması için Polonya Parlementosu’na sunulması gerekiyor [1]. Anlaşmanın imzalanması ile ESO Konseyi’nde gizli oylama 8 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirildi.

Ufukta görülen ESO üyeliğimiz için oldukça heyecanlıyız,” diyor Bakan Kolarska-Bobińska. “Bu bizler için gelecekte birçok fırsat anlamına geliyor, aynı zamanda Polonya sanayisi, bilimi ve teknolojisi için de büyük bir ilerleme. Bu Avrupa gökbilimi için olağanüstü bir işbirliğinin başlangıcı olup Şili ile olan halihazırdaki yoğun —  örneğin maden endüstrisindeki — bağlantılarımızı da kuvvetlendirecektir.

ESO ve Polonya arasındaki bağlantı ilgili gökbilim topluluklarının çok ötesindedir. Örneğin, En son Ocak 2013’te gerçekleşirilen ESO Endüstri Günü’ne Varşova ev sahipliği yapmıştır. Bu etkinlik sayesinde ESO Polonya endüstrisine ESO’nun şimdiki tesisleri, gelecek planları, ve Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu’nun (E-ELT) inşası konulnarında bilgi verme imkanı bulmuştur.

Polonya’yı kurumumuzun bir üyesi olarak görnek istiyoruz,” diyor ESO Genel Müdürü Tim de Zeeuw. “Polonya’dan güçlü bir gökbilm topluluğu aramıza katılacak, bu da ESO Üyesi Ülkeler arasındaki deneyimi güçlendirecektir, örneğin gökbilimde zaman serileri konusunda. Polonya ayrıca dünyadaki en iyi teleskop ve gözlemevlerine erişim imkanı elde edecek, bunlar arasında Paranal’daki Çok Büyük Teleskop, Chajnantor’da bulunan ALMA, ve önümüzdeki on yılda tamamlanacak olan muazzam bir adım niteliğindeki Armazones’te inşası başlayan Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu bulunuyor. Polonya ayrıca şu anda inşa işlemleri devam eden E-ELT çalışmalarına katkı sağlayabilecek.

Dünya’nın değil, Güneş’in, Güneş Sistemi’nin merkezinde olduğunu söyleyen gökbilimci Nikola Kopernik’in evi olan Polonya, günümüze kadar ulaşan zengin bir gökbilim geleneğine sahiptir. “Son zamanlarda Polonyalı gökbilimciler, gökbilim araştırmalarına büyük katkılar sunmuştur, ve ESO üyeliğimiz sayesinde bu katkılar artmaya devam edecektir,” diyor Bakan Kolarska-Bobińska.

Notlar

[1] Polonya’nın ESO üyeliğinin oylanmasının ardından, ESO Üye Ülkeleri şu şekilde olacak Avusturya, Belçika, Brezilya (parlemento onayı bekleniyor), Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere.

Daha fazla bilgi

Avrupa Güney Gözlemevi ESO, Avrupa'daki en önemli hükümetler-arası gökbilim kuruluşudur ve dünyanın en üretken gökbilim gözlemevidir. 15 ülke tarafından desteklenmektedir: Avusturya, Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere. Tasarıma, inşaya ve önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan güçlü yer tabanlı gözlem faaliyetlerine odaklanan iddialı bir program yürütmektedir. ESO ayrıca gökbilim araştırmalarında teşvik edici ve düzenleyici bir dayanışma konusunda öncü bir rol oynamaktadır. ESO Şili'nin Atacama Çölü bölgesinde benzeri olmayan üç adet birinci sınıf gözlem yerleşkesi işletmektedir: La Silla, Paranal ve Chajnantor. ESO Paranal'da dünyanın en gelişmiş optik gökbilim gözlemevi olan Çok Büyük Teleskop'u (Very Large Telescope), ve iki tarama teleskopu işletmektedir. Kırmızı ötesi gözlem teleskopu VISTA dünyanın en büyük tarama teleskopudur ve VLT tarama teleskopu (VST) ise sadece görünür ışıkta gökyüzünü taramak için tasarlanan dünyanın en büyük teleskopudur. ESO var olan en büyük gökbilim projesi ve devrimsel gökbilim teleskopu ALMA'nın Avrupalı ortağıdır. ESO şu anda "gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü" olacak 39-metre ayna çaplı Avrupa Aşırı Büyük optik/yakın kırmızı ötesi Teleskopu, E-ELT'yi inşa etmeyi planlıyor.

ESO Basın Bültenlerinin çevirileri ESO Bilim Toplum Ağı’nda (ESON) bulunan ESO üyesi ve diğer ülkelerdeki bilim toplum uzmanları ve bilim iletişimcileri tarafından gerçekleştirilmektedir. ESON Türkiye çeviri ekibinde Ankara Üniversitesi (Ankara), Çağ Üniversitesi (Mersin), Başkent Üniversitesi (Ankara), İstanbul Üniversitesi (İstanbul), İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi (İzmir) ve Max Planck Yer-Ötesi Fiziği Enstitüsü’nden (Almanya) uzman kişiler yer almaktadır.

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi - Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +90324 651 48 00 1250
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6655
Cep: +49 151 1537 3591
E-posta: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso1433.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso1433tr
Adı:ESO Director General, ESO Member States
Tür:Unspecified : People
Facility:Other

Görüntüler

The signing ceremony with Poland
The signing ceremony with Poland
sadece İngilizce
The signing ceremony with Poland
The signing ceremony with Poland
sadece İngilizce