eso1305tr — Kurumsal Bülten

Avrupalı Üst-Düzey Temsilcilerden Paranal Ziyareti

28 Ocak 2013

Latin Amerikan Toplulukları ve Karayip Ülkeleri - Avrupa Birliği (CELAC-EU) Zirvesi’ni takip eden geçtiğimiz birkaç gün içerisinde birçok Avrupalı Üst Düzey temsilci ESO’nun Şili’nin kuzeyinde bulunan Paranal Gözlemevi’ni ziyaret etti. Şili tarafından organize edilen en büyük etkinliklerden biri olan zirve 22-28 Ocak 2013 günleri arasında Santiyago’da gerçekleştirildi. Etkinlikte ESO ön plandaydı ve Üye Ülkelerin temsilcilerine çeşitli tesisler ve mükemmel çalışma ortamlarının tanıtıldığı kusursuz bir fırsattı.

Hafta boyunca birçok yüksek düzeyli Avrupa resmi temsilcileri  ESO’nun Şili’deki tesislerini ziyaret etti. Bunlar arasında: Avrupa Komisyonu Başkanı: José Manuel Barroso; Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy;  Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Sorumlusu, Yüksek Temsilci Catherine Ashton; İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt;  Avrupa Ticaret Komisyonu Üyesi Karel De Gucht; ve Birleşik Krallık Dış İlişkiler ve Uluslar Topluluğu Direktörü Kate Smith.

Latin Amerika, Karayipler ve Avrupa Birliği’nden altmış bir eyalet ve hükümet başkanı, bakanlar ve diğer resmi görevlilerle birlikte zirveye davet edildi. Toplantının amacı sürdürülebilir kalkınma için stratejik bir anlaşma sağlamak ve politik, ekonomik, fiziksel ve enerji integrasyonuna dair bir planlama yapmaktı.

José Manuel Barroso ve Herman Van Rompuy ESO’nun deniz seviyesinin 2635 metre üstündeki Şili’nin Atacama Çölü’nde bulunan Paranal Gözlemevi’ni bireysel olarak ziyaret ettiler. ESO Genel Müdürü Tim de Zeeuw eşliğinde, hayranlıkla karşıladıkları dünyanın en gelişmiş optik/kırmızı-ötesi teleskopu olan ESO’nun Çok Büyük Teleskop’unu meydana getiren 8.2-metrelik teleskopları da içeren bir gözlemevi turuna katıldılar. Ayrıca Paranal’ın ödüllü tasarıma sahip gözlemevi konuk evi ve ofis binası olan Rezidans’ı da gezdiler.

José Manuel Barroso ESO’nun Paranal Gözlemevi ziyaretinden duyduğu memnuniyeti şöyle ifade etti: “Bu olağanüstü yeri ziyaret etmek ve birçok Avrupa ülkesinin gökbilim alanındaki işbirliklerinin meyvelerini ilk elden görmek benim için büyük bir şanstı. Bu, bilimin sınırlarını keşfimizde ve Evren bilgimizi derinleştirmekte en önemli şeydir. Bir Avrupalı olarak bu iddialı hedefin peşinden koştuğumuz için gurur duyuyorum.

Ziyareti sırasında Herman Van Rompuy şunları aktardı: “Buradaki olağanüstü teleskoplar Avrupalı bilimciler ve sanayi için bir övgü kaynağıdır ancak başka bir övgü ise  ESO içerisinde hem Üye Ülkeler hem de ev sahibi Şili ile yapılan etkin çalışmalar içindir.

ESO Genel Müdürü Tim de Zeeuw ise şunları ifade etti: “Burada Paranal’da, Avrupa Birliği’nden liderlerin yanı sıra Avrupa ülkelerinden gelen temsilcileri ağırlamaktan  ve onlara burada yaptıklarımızı sunmaktan onur duyuyoruz. ESO farklı birçok ülkeden ve kültürel geçmişten gelen insanların biraraya gelerek gökbilimin Üye Ülkelere ve ev sahibi ülke Şili’ye nasıl etkin bir şekilde aktarıldığını, gökbilim araştırmalarındaki dünya liderliğini sürdürerek gösteren harika bir örnektir.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Sorumlusu, Yüksek Temsilci Catherine Ashton, Paranal Gözlemevi’ni hafta başında İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ve Avrupa Ekonomik,  Mali İşler ve Euro Komisyonu Üyesi Olli Rehn ile birlikte ziyaret etti.

ESO’nun Şili Temsilcisi Massimo Tranghi ise şöyle noktaladı: “Avrupalı Üye Ülkeler ve Şili Hükümeti’nin verdiği desteklerden ötürü minnettarız. Bu sayede Şili’de son teknoloji ürünü VLT’yi inşa ettik ve gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü olacak Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu’nu da kurmayı planlıyoruz.

Ek olarak irleşik Krallık Dış İlişkiler ve Uluslar Topluluğu Direktörü Kate Smith ESO’nun Şili’deki işlerinin koordine edildiği ESO Santiyago ofislerini ziyaret etti.

ESO ayrıca Santiyago’daki Espacio Riesco’da düzenlenen CELAC-EU zirvesine bazı ürünlerini sergilemesi için de davet edildi. Ünlü Şili’li heykeltraşın çalışmasına dayanan zirvenin logosunda kuzey Şili’nin gökyüzünü temsil eden yıldızlar da bir tema olarak kullanıldı. 2012’deki 50. kuruluş yılını kutlamak için hazırlanan ESO teleskopları ile alınan görüntülerden oluşan ve normalde Santiyago’daki Başkanlık Sarayında gösterilen, ESO’nun Harika Evren sergisi de alanı süslemek için seçildi.

Daha fazla bilgi

2012 yılı Avrupa Güney Gözlemevi'nin (ESO) kuruluşunun 50. yılını temsil etmektedir. Avrupa Güney Gözlemevi ESO, Avrupa'daki en önemli hükümetlerarası gökbilim kuruluşudur ve dünyanın en üretken gökbilim gözlemevidir. 15 ülke tarafından desteklenmektedir: Avusturya, Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere. Tasarıma, inşaya ve önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan güçlü yer tabanlı gözlem faaliyetlerine odaklanan iddialı bir program yürütmektedir. ESO ayrıca gökbilim araştırmalarında teşvik edici ve düzenleyici bir dayanışma konusunda öncü bir rol oynamaktadır. ESO Şili'nin Atacama Çölü bölgesinde benzeri olmayan üç adet birinci sınıf gözlem yerleşkesi işletmektedir: La Silla, Paranal ve Chajnantor. ESO Paranal'da dünyanın en gelişmiş optik gökbilim gözlemevi olan Çok Büyük Teleskop'u (Very Large Telescope), ve iki tarama teleskopu işletmektedir. Kırmızı ötesi gözlem teleskopu VISTA dünyanın en büyük tarama teleskopudur ve VLT tarama teleskopu (VST) ise sadece görünür ışıkta gökyüzünü taramak için tasarlanan dünyanın en büyük teleskopudur. ESO varolan en büyük gökbilim projesi ve devrimsel gökbilim teleskopu ALMA'nın Avrupalı ortağıdır. ESO şu anda "gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü" olacak 39-metre ayna çaplı Avrupa Aşırı Büyük optik/yakın kırmızı ötesi Teleskopu, E-ELT'yi inşa etmeyi planlıyor.

Bağlantılar

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +90 324 651 48 00 (1250)
Cep: +90 538 614 29 38
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Lars Lindberg Christensen
ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Tel: +49-89-3200-6761
Cep: +49-173-3872-621
E-posta: lars@eso.org

Massimo Tarenghi
ESO Representative in Chile
Santiago, Chile
Tel: +56 2 463 3143
E-posta: mtarengh@eso.org

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso1305.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso1305tr
Adı:ESO Director General, Site visit
Tür:Unspecified : Technology : Observatory
Facility:Very Large Telescope

Görüntüler

President of the European Council, Herman Van Rompuy, during a visit to the Paranal Observatory
President of the European Council, Herman Van Rompuy, during a visit to the Paranal Observatory
sadece İngilizce
The President of the European Commission, José Manuel Barroso, during a visit to ESO’s Paranal Observatory
The President of the European Commission, José Manuel Barroso, during a visit to ESO’s Paranal Observatory
sadece İngilizce
ESO images and model of the E-ELT at the CELAC-EU summit in Santiago
ESO images and model of the E-ELT at the CELAC-EU summit in Santiago
sadece İngilizce
The Prime Minister of France, Jean-Marc Ayrault, and Massimo Tarenghi at the CELAC–EU summit in Santiago
The Prime Minister of France, Jean-Marc Ayrault, and Massimo Tarenghi at the CELAC–EU summit in Santiago
sadece İngilizce
ESO images and model of the E-ELT at the CELAC-EU summit in Santiago
ESO images and model of the E-ELT at the CELAC-EU summit in Santiago
sadece İngilizce

Videolar

Visit of José Manuel Barroso to the VLT
Visit of José Manuel Barroso to the VLT
sadece İngilizce