eso1102tr — Kurumsal Bülten

ESO’nun Gizli Hazineleri Gün Yüzüne Çıktı

12 Ocak 2011

ESO’nun Gizli Hazineleri 2010 gökbilim fotoğrafçılığı yarışmasına yaklaşık 100 adet başvuru yapıldı, ESO şimdi kazananları açıklıyor. Gizli Hazineler amatör gökbilimcilere ESO’nun kozmik gizli cevherlerini barındıran derin gökbilim verileri arşivine erişim ve araştırma fırsatı tanıdı. Rusya’dan gökbilim meraklısı Igor Chekalin bu zorlu fakat ödüllü yarışmada birinciliği elde etti ve ESO’nun Şili, Paranal’da bulunan Çok Büyük Teleskop Gözlemevi’ne bir gezi kazandı.

ESO’nun yayınlarında görülen Evren’in resimleri oldukça ilgi çekicidirler. Bununla birlikte, teleskoplarla elde edilen ham gri tonlu verilerin bir araya getirilerek bu renkli görüntülere dönüştürülmesi, istenmeyen aletsel izlerin ve bozuklukların düzeltilmesi ve astronomik verilerin içerdiği detayların ortaya çıkarılarak geliştirilmesi, yetenekli ellerle saatler süren bir çalışma gerektirmektedir. ESO profesyonel bir görüntü işleme takımına sahiptir, fakat ESO’nun Gizli Hazineleri 2010 yarışması için, uzmanlar gökbilim ve fotoğraf meraklılarına ESO arşivlerinde bulunan muazzam miktarda veriyle, dünyaya ne yapabileceklerini gösterme fırsatı verdiler.

Meraklılar yapılan çağrıya toplamda yaklaşık 100 başvuruyla cevap verdiler -  doğal olarak yarışmanın zorluğundan dolayı, beklentileri aşan bir başvuru gerçekleşti. “Yarışma için gönderilen görüntülerin hem kalitesi hem de sayısı bizi oldukça şaşırttı. Gelişmiş veri işleme bilgisi ve sanatsal bir bakış gerektirdiği için, yarışma dolayısıyla, kabiliyetli birçok insanı keşfetmiş olmanın da heyecanı içerisindeyiz,” diyor ESO’nun Eğitim ve Halkla İlişkiler Bölümü Başkanı Lars Lindberg Christensen.

Yarışmacılar oldukça geniş profesyonel gökbilim verisinin içinde gezinirken Evren’imizin gizli güzelliğini gözler önüne seren göksel nesnelerin  bir dizi gri tonlu görüntülerini tanımlamak zorundaydılar.

Şanslı kazanana verilecek büyük ödül yarışmacılar için yeterince teşvik ediciydi; birincilik ödülü ile kazanan kişiye, ESO’nun Şili’deki Paranal Gözlemevi’nde bulunan Çok Büyük Teleskop tesisine bir seyahat, rehberli turlar ve gözlemevinde bir gece gözlemlere katılma fırsatı veriliyor. İkincilik ödülünde bir iPod, kitaplar ve DVD’ler yer alıyor. Bununla birlikte, en çok oylanan görüntüler, kazananların ortak telifi ile, Görüntülü Bültenler veya Haftanın Görüntüleri şeklinde www.eso.org adresinde tüm dünya ile paylaşılacak.

Jüri başvuruları verileri işleme kalitesine, görüntünün orjinalliğine ve genel estetik görünüşüne göre değerlendirdi. En üst seviyedeki görüntüler aynı kişiler tarafından sunulduğu için, daha çok kişinin ödül alma fırsatı bulması ve yeteneklerinin ödülledirilmesi için, jüri ödülleri en yetenekli on katılımcıya verme kararı aldı.

Yarışmayı kazanan on katılımcı:

  • Birincilik ödülü, Paranal’a gezi + diğer ödüller: Igor Chekalin (Rusya).
  • İkincilik ödülü, 1 iPod Touch + diğer ödüller: Sergey Stepanenko (Ukrayna).
  • Üçüncülük ödülü, VLT lazer küp modeli + diğer ödüller: Andy Strappazzon (Belçika).
  • Dört ila onunculuk ödülleri: Gökyüzünü İzleyen Gözler Kitabı + DVD + diğer ödüller: Joseph (Joe) DePasquale (ABD), Manuel (Manu) Mejias (Arjantin), Alberto Milani (İtalya), Joshua (Josh) Barrington (ABD), Oleg Maliy (Ukrayna), Adam Kiil (İngiltere), Javier Fuentes (Şili).Kazanan on kişinin en çok oylanan yirmi görüntüsü:

1. M78 Igor Chekalin.
2. NGC3169 & NGC3166 and SN 2003cg Igor Chekalin.
3. NGC6729 Sergey Stepanenko.
4. The Moon Andy Strappazzon.
5. NGC 3621 Joseph (Joe) DePasquale.
6. NGC 371 Manuel (Manu) Mejias.
7. Dust of Orion Nebula (ESO 2.2m telescope) Igor Chekalin.
8. NGC1850 EMMI Sergey Stepanenko.
9. Abell 1060 Manuel (Manu) Mejias.
10. Celestial Prominences NGC3582 Joseph DePasquale.
11. Globular Cluster NGC288 Alberto Milani.
12. Antennae Galaxies Alberto Milani.
13. Sakurai's Object Joshua (Josh) Barrington.
14. NGC 1929, N44 Superbubble Manuel (Manu) Mejias.
15. NGC 3521 Oleg Maliy.
16. NGC 6744 Andy Strappazzon.
17. NGC 2217 Oleg Maliy.
18. VIMOS.2008-01-31T07_16_47j Adam Kiil.
19. NGC 2647 - number 2 Josh Barrington.
20. Haffner 18 and 19 Javier Fuentes.

Paranal gezisini kazanan Igor Chekalin şunları ifade ediyor: “İnsanı şaşırtan bu verilerle çalışmak benim için oldukça büyük bir deneyim ve zevkti. Bir amatör gökbilim fotoğrafçısı olarak, bu benim şimdiye kadar yaptığım en zor görüntü işleme ve indirgeme işi oldu. Gizli Hazineler yarışmasına katıldığımda yeni yazılım kurmaktan, yeni yöntemler çalışmaya ve hatta daha önce bilmediğim işletim sistemlerini kullanmaya kadar birçok zorlukla karşılaştım.”

ESO’nun Gizli Hazineleri 2010 yarışmasının başarısı ve yetenekli yarışmacıların merakı sayesinde bunu takip edecek yeni bir yarışmaya karar vermek zor olmadı. ESO’nun Gizli Hazineleri 2011 yarışması hakkındaki haberler için www.eso.org’u ziyaret edin ve hatta kalın.

Daha fazla bilgi

Avrupa Güney Gözlemevi ESO, Avrupa'daki en önemli hükümetlerarası gökbilim kuruluşudur ve dünyanın en üretken gökbilim gözlemevidir. 15 ülke tarafından desteklenmektedir: Avusturya, Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere. Tasarıma, inşaya ve önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan güçlü yer tabanlı gözlem faaliyetlerine odaklanan iddialı bir program yürütmektedir. ESO ayrıca gökbilim araştırmalarında teşvik edici ve düzenleyici bir dayanışma konusunda öncü bir rol oynamaktadır. ESO Şili'nin Atacama Çölü bölgesinde benzeri olmayan üç adet birinci sınıf gözlem yerleşkesi işletmektedir: La Silla, Paranal ve Chajnantor. ESO Paranal'da dünyanın en gelişmiş optik gökbilim gözlemevi olan Çok Büyük Teleskop'u (Very Large Telescope), ve dünyanın en büyük tarama teleskopu VISTA'yı işletmektedir. ESO varolan en büyük gökbilim projesi ve devrimsel gökbilim teleskopu ALMA'nın Avrupalı ortağıdır. ESO şu anda "gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü" olacak 42-metre çapında Avrupa Aşırı Büyük optik/yakın kızılöte Teleskopu, E-ELT'yi inşa etmeyi planlıyor.

Bağlantılar

İletişim

Arif Solmaz
Çanakkale Astrofizik Araştırma Merkezi
Çanakkale, Türkiye
Cep: +905386142938
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Olivier R. Hainaut
ESO, Astronomer and Science Liaison for the Education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6752
Cep: +49 151 2262 0554
E-posta: ohainaut@eso.org

Oana Sandu
ESO, Community Coordinator for the Education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Cep: +49 176 943 942 20
E-posta: osandu@eso.org

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso1102.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso1102tr
Adı:Contest
Tür:Unspecified : Technology : Observatory
Facility:Other

Görüntüler

The winners of ESO’s Hidden Treasures 2010 competition
The winners of ESO’s Hidden Treasures 2010 competition
sadece İngilizce
Astronomy enthusiast Igor Chekalin from Russia
Astronomy enthusiast Igor Chekalin from Russia
sadece İngilizce