eso0324tr — Kurumsal Bülten

Philippe Busquin’in Paranal’ı Ziyareti

Avrupa Araştırma Komiseri ESO’nun Çok Büyük Teleskop’unda

30 Temmuz 2003

Şu anda Şili Cumhuriyeti’ni ziyaret etmekte olan Avrupa Araştırma Komiseri Sayın Philippe Busquin, 29 Temmuz 2003 Salı günü öğleden sonra ESO Paranal Gözlemevi’ne geldi. Diğerlerinin yanı sıra AB Şili Büyükelçisi Sayın Wolfgang Plasa ve Şili Bilim ve Teknoloji Ajansı (CONICYT) Genel Müdürü Sayın Christina Lazo, Komiser’e eşlik etti.

Bu uzak yerleşkede kaldıkları gece boyunca seçkin ziyaretçiler, Avrupa’nın en önde gelen araştırma tesislerinden biri olan ESO’nun Çok Büyük Teleskopu hakkında bilgi edinme fırsatı buldular.

Avrupa’dan uzun bir uçuş sonrasında II Şili bölgesinin başkenti Antofagasta’ya ulaşan Komiser, çöl yolundan Antofasta’nın 130 km güneyinde bulunan ve dünyanın en büyük optik/kızılötesi gökbilim tesisinin yerleşkesi olan Paranal’a doğru devam etti.

Seçkin konuklar, ESO Genel Müdürü Sayın Dr. Catherine Cesarsky ve ESO’nun Şili Temsilcisi Sayın Daniel Hofstadt’ın yanı sıra çeşitli ülkelerden ESO personeli tarafından karşılandılar.

Gözlemevinde ziyaretçilere, Avrupa araştırma enstitüleri ve ESO arasındaki işbirliği ile kurulmuş olan büyük, öne çıkan VLT gökbilim aygıtları da dâhil olmak üzere çeşitli ileri teknoloji ürünü donanımlar gösterildi. ESO gökbilimcileri ve mühendisleri tarafından açıklamalar yapıldı ve Komiser, VLT ile yürütülen geniş çaptaki heyecan verici araştırma programlarına ilişkin iyi bir izlenim edindi.

VLT dizgesini oluşturan dört 8.2-m teleskoplardan biri olan KUEYEN teleskopundan Pasifik Okyanusu üzerindeki harikulade günbatımını izleyen Komiser, dört 8.2-m Birim Teleskopları’nın ve VLT Enterferometre’nin (VLTI) işletildiği VLT Kontrol Odasını ziyaret etti. Burada Komiser, KUEYEN teleskop konsolunda bir gözlem dizisi gerçekleştirmeye davet edildi.

Komiser, "Bu insan zekâsının takdire şayan bir ürünüdür", diye yorumda bulundu. "Bu bilgi gelişimine olağanüstü bir katkıdır ve Araştırma Komiseri olarak, bunun bir Avrupa başarısı olmasından dolayı gururluyum."

ESO Genel Müdürü Sayın Dr. Catherine Cesarsky "Avrupa araştırmalarına yönelik olarak faaliyetlerine hayranlık duyduğumuz Komiser Busquin’i ağırlamak, Evren’in harikalarının ve bu harikaları incelememizi sağlayan ileri teknolojilerin heyecanını kendisiyle paylaşmak bizim için büyük bir zevkti.", dedi.

Komiser ve diğer konuklar, 30 Temmuz Çarşamba günü sabah erken saatlerde Antofagasta üzerinden Santiago de Şili’ye dönerek Paranal’dan ayrılacaktır.

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso0324.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso0324tr
Legacy ID:PR 22/03
Adı:ESO Director General
Tür:Unspecified : Technology : Observatory
Unspecified : People : Other/General
Facility:Very Large Telescope

Görüntüler

Commissioner Busquin visits Paranal I
Commissioner Busquin visits Paranal I
sadece İngilizce
Commissioner Busquin visits Paranal II
Commissioner Busquin visits Paranal II
sadece İngilizce
Commissioner Busquin visits Paranal III
Commissioner Busquin visits Paranal III
sadece İngilizce
Commissioner Busquin visits Paranal IV
Commissioner Busquin visits Paranal IV
sadece İngilizce