APEX’in Buzul Arkadaşları

Görünür ışık alanının ötesini incelemek için ESO’nun kullandığı araçlardan biri olan Atacama Pathfinder Deneyi Teleskopu’nun (APEX) bu etkileyici görüntüsü ESO Fotoğraf ElçisiBabak Tafreshi tarafından çekildi.

Beyaz penitentes kümeleri fotoğrafın ön planında görülebilir. Penitentesler genellikle 4000 metre rakımlı bölgelerde bulunan tuhaf bir doğa olayıdır. Boyları bir kaç santimetreden bir kaç metreye kadar ulaşan ince sivri ucuyla Güneş'i işaret eden sertleşmiş kar veya buzlardır.

APEX ışığın milimetre ve milimetre-altı dalga boyunda gözlem yapan 12 metre çapında bir teleskoptur. Gökbilimciler kısa dalga boyunda görülemeyen olayları gözlemlemek için APEX’i kullanırlar. Teleskop, gökbilimcilere görünür veya kırmızı-ötesi ışıkta tozlardan dolayı karanlık ve belirsiz olan ancak bunlara nispeten daha uzun dalga boylarında ışıltıyla parıldayan gazların yoğun bölgeleri ve yeni yıldızların oluştuğu kozmik tozlar olan moleküler bulutlarla çalışmaya olanak sağlar. Gökbilimciler bu ışığı onların kimyasal ve fiziksel durumlarını araştırmak için kullanırlar. Ayrıca bu dalga boyu aralığı Evren’de en uzak ve eski gökadaların bazılarını çalışmak için idealdir.

Yukarıdaki gece gökyüzünde APEX’in solunda sırasıyla Büyük ve Küçük Macellan bulutlarının belli belirsiz izleri ve Samanyolu gökadamızın komşuları tam olarak görülüyor. Samanyolunun kendi düzlemi bulutlu bir kemer gibi sağ taraftaki APEX kontrol binasının üstünde belirgin bir şekilde görülebilir. Kemerdeki koyu parçalar uzak yıldızlardan gelen ışığı tutan yıldızlar arası tozların bölgesidir. Bu karanlık toz şeritlerinin arkasında saklanan Samanyolu’nun merkezi yaklaşık 27000 ışık yılı uzakta bulunmaktadır. APEX gibi teleskoplar gökbilimcilerin tozları ve gökadamızın merkezini daha detaylı bir şekilde dikkatle inceleyebilmesi için çok önemli cihazlardır.

APEX; Max Planck Radyo Gökbilim Enstitüsü (MPIfR), Onsala Uzay Gözlemevi (OSO) ve ESO arasındaki bir işbirliğidir. Teleskop ESO tarafından işletilmektedir.

Bağlantılar

İletişim

Güven Tunç 
Başkent Üniversitesi, Makine Müh.Bölümü, ESON Türkiye Ekibi 
Ankara, Türkiye 
E-posta: guventunc52@gmail.com

Telif:

ESO/B. Tafreshi (twanight.org)

Görüntü Hakkında

Kimlik:potw1247a
Dil:tr
Tür:Fotoğrafik
Yayın tarihi:19 Kasım 2012 10:00
Boyut:6124 x 4096 px

Nesne Hakkında

Adı:Atacama Pathfinder Experiment
Tür:Unspecified : Technology : Observatory

Görüntü Türleri

Büyük JPEG
4,6 MB
Baskı JPEG
2,2 MB

Yaklaştırma


Duvarkağıtları

1024x768
238,3 KB
1280x1024
368,0 KB
1600x1200
517,3 KB
1920x1200
600,6 KB
2048x1536
798,4 KB