Yıldızlı Gökyüzünü Tarayan Lazer Rehber Yıldız

Julien Girard tarafından çekilen bu muhteşem görüntüde, ESO’nun Çok Büyük Teleskopu’ndan (VLT) çıkan güçlü bir lazer ışını, Şili’de bulunan Atacama Çölü'nün üzerindeki gökyüzünü tarıyor. 30 dakikalık poz süresi boyunca Dünya'nın dönüşü ve buna göre ayarlandığından lazerin hareketi, ışının yelpaze gibi açılmasına neden oluyor. Aynı sebeple renklerinde küçük farklılıklar gösteren yıldızlar da eğri çizgiler halinde uzamıştır.

Lazer; 90 kilometre yukarıda, Dünya'nın atmosferindeki sodyum atomlarının parlamasını sağlayarak bir ışık noktası, yapay bir yıldız yaratmak için kullanılıyor. Bu yapay rehber yıldızın ölçümleri, uyarlanabilir optik adıyla bilinen bir teknik olarak gökbilim gözlemlerinde atmosferin bulanıklaştırma etkisini gidermek için kullanılır. Yeterince parlak doğal yıldızlar uyarlanabilir optik olarak kullanılabilirken, gerektiğinde bir lazer rehber yıldızın da konumlandırılabilmesi, uyarlanabilir optiklerin gökyüzünün daha büyük bir kısmında yer alan hedefler için kullanılabileceği anlamına gelir.

Bu fotoğrafta, VLT’nin 8.2-metre Birim Teleskoplarının dört büyük kubbesi, arkadaki daha küçük olan VLT Tarama Teleskopu'yla birlikte görülmektedir. Julien, Şili’deki ESO VLT’de çalışan bir gökbilimcidir. Bu fotoğrafın çekildiği gece, en sağdaki Birim Teleskopu’nda gece gözlemcisiydi ve kontrol binasına dönerek gözleme başlamadan önce, sabit bir üç-ayak üzerine kamerasını kurma fırsatını buldu.

Teleskoplar arasında platform üzerinde yürüyen insanların oluşturdukları silik ışık izleri görülebilirken, uzun poz süresi boyunca teleskop binalarının hareketleri de bir karaltı halinde görülüyor.

Jülien bu fotoğrafı ESO Fotoğraflarınız Flickr grubuna gönderdi. Flickr grubu düzenli olarak gözden geçirilmekte ve popüler Haftanın Görüntüsü serimizde veya galerimizde yayınlanan en iyi fotoğraflar seçilmektedir. 2012 yılında, ESO’nun 50. Yıldönümünün bir parçası olarak ESO ile ilgili tarihi görüntüleriniz de kabul edilmektedir.

Bağlantılar

İletişim

Özge A. Uçarcı 
Ankara Üniversitesi, ESON Türkiye Ekibi 
Ankara, Türkiye 
E-posta: ozgeucarci@gmail.com

Telif:

Görüntü Hakkında

Kimlik:potw1234a
Dil:tr
Tür:Fotoğrafik
Yayın tarihi:20 Ağustos 2012 10:00
Boyut:4316 x 2876 px

Nesne Hakkında

Adı:Very Large Telescope
Tür:Unspecified : Technology : Observatory : Facility

Görüntü Türleri

Büyük JPEG
1,8 MB
Baskı JPEG
1,5 MB

Yaklaştırma


Duvarkağıtları

1024x768
182,5 KB
1280x1024
271,2 KB
1600x1200
370,8 KB
1920x1200
433,7 KB
2048x1536
559,0 KB