Avcı ALMA'ya Eşlik Ederken

Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi (ALMA) antenlerinin üzerindeki Avcı takımyıldızı, Şili’nin karanlık gökyüzünde parlarken dizgeye eşlik ediyor. Belirgin kum saati şekli ve merkezinde bulunan avcı kemerinin (orion kuşağı) üç parlak yıldızı ile takımyıldızı kolaylıkla tanınabilir. Güney yarımküre’den çekilen bu görüntü kemerin üstündeki avcının kılıcını gösteriyor. Kılıç gökyüzünün en heyecan verici özelliğinden biri olan ortasındaki yıldız gibi görülen avcı bulutsusunun evidir. Bu bulanık belli belirsiz bulutsu iyi koşullar altında çıplak gözle görülür.

Görüntüde görünen üç ALMA anteni toplam 66 antene sahip olan ALMA dizgesinin sadece küçük bir bölümünü gösteriyor. ALMA 16 kilometreden fazla mesafeye yayılmış olan antenlerinden gelen sinyalleri tek bir dev teleskop oluşturmak için interferometre olarak adlandırılan tekniği kullanarak bir arada topluyor. Yapımı 2013 yılına kadar sürecek olması nedeniyle tamamlanmamış olmasına rağmen, ilk bilimsel gözlemler antenlerin bir kısmı ile 2011’in sonlarında başladı.

Şili And dağları eteklerinde 5000 metre yükseklikte bulunan dünyanın en kurak bölgelerinden biri olan Chajnantor platosunda, ALMA üstün gözlem koşullarını garanti etmektedir. Chajnantor gibi yüksek ve kurak bölge ALMA’nın gözlemlemek için tasarlandığı ışığın milimetre ve milimetre-altı dalga boyunu dünya atmosferindeki su buharı ve oksijenin kuvvetlice soğurabilmesi için gereklidir.

Bu fotoğraftaki antenler biraz daha aşağıdaki 2900 metre rakımda kurulmuş olan ALMA’nın Operasyon Destek Tesisi’nde test ediliyor. Önce test edilip ve tam olarak donatıldıktan sonra yüksekteki Chajnantor platosuna çalışmaya başlamak üzere taşınıyor.

Bu görüntü ESO fotoğraflarınız Flickr grubuna fotoğraf gönderen Adrian Russell tarafından çekildi. Flickr grubu düzenli olarak gözden geçirilmekte ve en iyi fotoğraflar Haftanın Görüntüsü serimizde veya galerimizde yayınlamak üzere seçilmektedir. 2012’de ESO’nun 50.yıl dönümünün bir parçası olarak ESO ile ilgili tarihi görüntülerinizi de bekliyoruz.

Uluslararası bir gökbilim tesisi olan ALMA, Şili Cumhuriyeti ile işbirliği içerisinde bir Avrupa, Kuzey Amerika ve Doğu Asya ortaklığıdır. ALMA'nın yapımı ve operasyonları Avrupa'yı temsilen Avrupa Güney Gözlemevi (ESO), Kuzey Amerika'yı temsilen Ulusal Radyo Gökbilim Gözlemevi (NRAO) ve Doğu Asya'yı temsilen Japonya Ulusal Gökbilim Gözlemevi (NAOJ) tarafından sürdürülmektedir. ALMA Gözlemevi Ortaklığı (JAO) birleşik liderliği ve ALMA'nın yapımını, işletilmesini ve operasyonlarının yönetilmesini sağlamaktadır.

Links

İletişim

Güven Tunç 
Başkent Üniversitesi, Makine Müh.Bölümü, ESON Türkiye Ekibi 
Ankara, Türkiye 
E-posta: guventunc52@gmail.com

 

Telif:

ESO/A. Russell

Görüntü Hakkında

Kimlik:potw1233a
Dil:tr
Tür:Fotoğrafik
Yayın tarihi:13 Ağustos 2012 10:00
Boyut:4288 x 2848 px

Nesne Hakkında

Adı:Atacama Large Millimeter/submillimeter Array
Tür:Unspecified : Sky Phenomenon : Night Sky
Unspecified : Technology : Observatory : Telescope

Görüntü Türleri

Büyük JPEG
965,6 KB
Baskı JPEG
862,9 KB

Yaklaştırma


Duvarkağıtları

1024x768
139,1 KB
1280x1024
186,2 KB
1600x1200
251,1 KB
1920x1200
295,3 KB
2048x1536
351,3 KB