Ay Işığında Chajnantor'daki Buzul Yapılar

ESO fotoğraf elçilerinden biri olan Babak Tafreshi Chajnantor platosunda bulunan Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizisi alanında ilginç bir olay görüntüledi. Bu tuhaf kar ve buz oluşumları penitenes (İspanyolcada "penitents") olarak bilinir. Fotoğrafta sağda görülebilen ay ışığı bu oluşumları aydınlatıyor. Karina Bulutsusu'nun kızılımsı parıltısı en solda ufka yakın görünürken, solda, gökyüzünün yükseklerinde, Büyük ve Küçük Macellan Bulutları belli belirsiz görülebilmektedir.

Penitenesler Şili And dağı gibi deniz seviyesinden 4000 metre yükseklikteki bölgelerde bulunan doğal harikalardır. Sivri uçları Güneş'i işaret eden genellikle kümeler halinde bulunan ince sivri uçlu ve keskin sertleşmiş kar veya buzlardır. Boyları kısa çimler gibi bir kaç santimetreden başlayarak beş metre üstüne kadar ulaşabildiği için çölün ortasında bir buz ormanı izlenimi veriyorlar.

Penitenes oluşumuna neden olan mekanizmanın detayları hala tam olarak anlaşılamamıştır. Yıllarca And insanları peniteneslerin And dağlarında hâkim olan kuvvetli rüzgârların sonucunda oluştuğuna inanıyorlardı. Ancak, sert rüzgârlar bu buzlu sivri kulelerin şekillenmesinde sadece sınırlı bir role sahiptir. Günümüzde, fiziksel olayların birleşiminin bir ürünü olduğuna inanılmaktadır.

Süreç güneş ışığının kar yüzeyinde parlaması ile başlar. Bu çöl bölgesinin aşırı kuru koşulları nedeniyle buz süblimleşir (katı halden eriyerek sıvı hale geçmeden doğrudan gaz hale geçme). Kar yüzeyinde oluşan çökmeler içinde yansıyan ışık daha fazla süblimleşmeye ve derin çukurların oluşumuna neden olur. Bu çukurların içinde sıcaklığın ve nemin artması ile erime gerçekleşir. Bu olumlu geri beslemeler peniteneslerin karakteristik yapısının gelişimini hızlandırır.

Bu buzul heykeller sonraları Paskalya geçit törenine katılan dünya çapında topluluk olan nazarenosların sivri uçlu şapkaları olarak adlandırılmıştır. Onları ay ışığında toplanmış buzul rahipler topluluğu gibi hayal etmek hiç de zor değil.

Bu fotoğraf ALMA'ya giden yolun kenarında çekildi. Bilimsel çalışmalarına 30 Eylül 2011'de başlayan ALMA Gözlemevi en sonunda tek bir dev teleskop gibi birlikte çalışan 66 adet yüksek hassasiyetli antenden oluşacaktır.

ALMA; Avrupa, Kuzey Amerika ve Doğu Asya ortaklığında ve Şili Cumhuriyeti ile işbirliği içinde olan uluslararası bir gökbilim tesisidir. ALMA'nın yapımı ve operasyonları Avrupa'yı temsilen Avrupa Güney Gözlemevi (ESO), Kuzey Amerika'yı temsilen Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi (NRAO) ve Doğu Asya'yı temsilen Japonya Ulusal Astronomi Gözlemevi (NAOJ) tarafından sürdürülmektedir. ALMA Gözlemevi Ortaklığı (JAO) birleşik liderliği ve ALMA'nın yapımını, işletilmesini ve operasyonlarının yönetilmesini sağlamaktadır. 

Bağlantılar

İletişim

Güven Tunç
Başkent Üniversitesi, Makine Müh.Bölümü, ESON Türkiye Ekibi
Ankara, Türkiye
E-posta: guventunc52@gmail.com

Telif:

ESO/B. Tafreshi (twanight.org)

Görüntü Hakkında

Kimlik:potw1221a
Dil:tr
Tür:Fotoğrafik
Yayın tarihi:21 Mayıs 2012 10:00
Boyut:4200 x 3012 px

Nesne Hakkında

Adı:Atacama Desert
Tür:Solar System : Planet : Feature : Surface

Mounted Image

Görüntü Türleri

Büyük JPEG
2,2 MB
Baskı JPEG
2,1 MB

Yaklaştırma


Duvarkağıtları

1024x768
231,5 KB
1280x1024
355,9 KB
1600x1200
497,7 KB
1920x1200
574,0 KB
2048x1536
765,9 KB