Apex Chajnantor'da Nöbet Tutuyor

Atacama Pathfinder Experiment (APEX) teleskopu, dünyadaki en yüksek ve en kuru gözlem yerleşkelerinden biri olan Chajnantor’da, parlak Ay ışığının aydınlattığı gökyüzüne bakmaktadır. Şilinin Atacama Bölgesi’nde bu yerleşkenin sunduğu mükemmel koşullara tanık olan teleskopun üzerinde uzanan gökyüzü, gökbilimsel hazinelerle doludur.

Solda, Akrep Takımyıldızı’nın kuyruğunu oluşturan parlak yıldızlar görülüyor. Akrebin “iğnesi”, özellikle birbirine yakın olan iki parlak yıldızla temsil edilir. Gökyüzü boyunca uzanan ve donuk bulutlar gibi görünen kuşak Samanyolu’dur.

Akrep Takımyıldızı ve hemen sağındaki Yay Takımyıldızı arasında APEX çanağı üzerinde beliren parlak yıldız kümesi net bir şekilde görülebilir. Bu, Ptolemy (Batlamyus) yıldız kümesi olarak da bilinen açık yıldız kümesi Messier 7’dir. Messier 7’nin altında, hafif sağa doğru Kelebek yıldız kümesi Messier 6 yer alır. Biraz daha sağa gidildiğinde, APEX çanağının hemen üzerinde yer alan ve parlak bir leke gibi görünen donuk bulut, ünlü Lagoon Nebulası’dır. (Daha yakından görmek için bakınız: eso0936).

Birincil anten çapı 12 metre olan APEX, Güney Yarımküre’de bulunan en büyük tek çanaklı milimetrealtı–dalgaboyu teleskopudur. Teleskopun adından da anlaşılacağı üzere, 2013 yılında tamamlanacak olan Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi (ALMA) isimli dünyanın en büyük milimetre-altı gözlemevine öncülük edecektir (eso1137). APEX, Şili’de 5000 metre yükseklikteki Chajnantor Platosu üzerinde ALMA’nın 66 anteniyle aynı yeri paylaşacaktır. APEX teleskopu, ALMA projesi için inşa edilen bir prototip antene göre tasarlanmıştır ve ALMA’nın çok detaylı bir şekilde araştıracağı birçok hedefi bulacaktır.

ESO’nun Fotoğraf Elçisi Babak Tafreshi, bu panoramayı telefoto mercek kullanarak hazırlamıştır. Ayrıca Babak, geceleri arka fonda yıldız, gezegen ve gök olayları ile dünyanın en güzel ve tarihi yerleşkelerinde büyüleyici fotoğraflar ve zaman atlamalı videolar koleksiyonu yaratan ve sergileyen bir program olan The World At Night’ın kurucusudur.

 

Daha fazla bilgi
APEX; bir Max-Planck Radyo Astronomi Enstitüsü (MPIfR), Onsala Uzay Gözlemevi (OSO) ve ESO işbirliğidir. Teleskop ESO tarafından işletilmektedir.
 

Linkler

 

İletişim
Özge A. Uçarcı
Ankara Üniversitesi, ESON Türkiye Ekibi
Ankara, Türkiye
E-posta: ozgeucarci@gmail.com 

Telif:

ESO/B. Tafreshi (twanight.org)

Görüntü Hakkında

Kimlik:potw1216a
Dil:tr
Tür:Fotoğrafik
Yayın tarihi:16 Nisan 2012 10:00
Boyut:8500 x 4198 px
Field of View:60° x 40°

Nesne Hakkında

Adı:Atacama Pathfinder Experiment, Panorama
Tür:Unspecified : Technology : Observatory : Facility

Mounted Image

Görüntü Türleri

Büyük JPEG
5,9 MB
Baskı JPEG
1,7 MB

Yaklaştırma


Duvarkağıtları

1024x768
242,1 KB
1280x1024
383,6 KB
1600x1200
536,9 KB
1920x1200
637,0 KB
2048x1536
811,7 KB