Santiyago’da Değişmeyen Bir Korunak — Önceden ve Şimdi ESO Konukevi

A timeless sanctuary in Santiago (historical image)
A timeless sanctuary in Santiago (present-day image)
Resimleri görmek için yeşil kolu sürükleyin

ESO bu sene 50.yılını tamamlıyor ve bu önemli yıl dönümünü kutlamak için tarihimize kısa bir göz atacağız. 2012 yılı boyunca ayda bir kez yayınlanan haftanın 'önceden ve şimdi' özel fotoğrafı La Silla ve Paranal gözlem yerleşkesinde, ESO'nun Şili Santiago'daki tesislerinde ve Almanya Garching Münih'teki merkez ofisinde yıllar içinde her şeyin nasıl değiştiğini göstermektedir.

Bu ay, ESO’nun yılllardır hemen hemen hiç değişmemiş hissi veren bir bölümünü gösteriyoruz. Santiago’ya uzun bir kıtalararası uçuştan veya teleskoplarda gözlem yapılırken gece vardiyasından sonra, bir sonraki seferden önce kendine gelmek ve dinlenmek için rahat bir dinlenme yerinden daha iyi ne olabilir? Organizasyonun ilk yıllarından beri, Santiago’daki ESO’nun Konukevi Şili’deki gözlemevi alanındaki ziyaretçiler için tam olarak bunu sağlamaktadır. Bu ay ki önceden ve şimdi fotoğraflarımız konukevi salonunun 1996 yılındaki ve günümüzdeki halini gösteriyor.

Konukevi Şili’nin başkentinin sakin bölümünde büyük bir villadır. Avrupa ile uzak gözlemevi alanı arasındaki uzun yolculukta hoş ve davetkâr bir dinlenme yeri olarak ESO personeli ve ziyaretçi gökbilimciler arasında meşhurdur. Paranal, La Silla veya Chajnantor’a gelen hemen hemen tüm Avrupalı gökbilimciler büyük olasılıkla konukevine uğramışlardır. Burada yolculuğun yorgunluğundan kurtulabilirler, üye gökbilimciler ile konuşulabilirler, gözlem süreçlerini hazırlayabilirler, belki de yeni gelenler gece güney gökyüzüne ilk kısa bir bakışlarını yapabilirler.

1964 başları gibi Santiago’da ESO aktivitelerinin artmasıyla ESO otellere bağlı kalmak zorunda olmasın diye şehirde kalınacak bir yer edinilmeye karar verildi. Konukevinin satın alınması 1965 Mart ayında tamamlanmıştır ve ilk başlarda hem yönetim ofisi hem de ziyaretçiler için ufak bir ev gibi kullanılıyordu. Ancak 1970’lerin başında resmi ESO ofisleri özellikle seyahat yorgunu gökbilimciler ve diğer personelin konforu ve rahatlığı için kullanılmasını imkân veren şehirden birkaç kilometre uzaktaki Vitacura’da ki yeni binasına taşındı.

Bu iki fotoğraflarda görülebileceği gibi konukevi yıllar boyunca çok değişmedi. Kablosuz internet artık erişilebilir ve daha modern bir kahve makinesi temin edilmiş, ama konukevi sakin ve huzurlu bir korunak olarak duruyor. Çok zor ve yorucu olan yine de heyecan verici gece gözlemlerinin ve belki de yeni büyük bir keşfin çözülmesi ve hazırlanması için harika bir yer.

Bağlantılar

İletişim

Güven Tunç 
Başkent Üniversitesi, Makine Müh.Bölümü, ESON Türkiye Ekibi
Ankara, Türkiye
E-posta: guventunc52@gmail.com

Telif

ESO

Görüntü Karşılaştırma Hakkında

Kimlik:potw1237a
Yayın tarihi:10 Eylül 2012 10:00

Görüntüler

A timeless sanctuary in Santiago (historical image)
A timeless sanctuary in Santiago (historical image)
sadece İngilizce
A timeless sanctuary in Santiago (present-day image)
A timeless sanctuary in Santiago (present-day image)
sadece İngilizce