Duyuru

ESO Avrupa’nın en büyük yer konuşlu gökbilim ağına ortak oldu

31 Mart 2021

Avrupa Güney Gözlemevi (ESO), geçtiğimiz hafta başlatılan ve Avrupa’nın en büyük yer konuşlu gökbilim ağını oluşturan Opticon-RadioNet Pilot (ORP) isimli yeni bir projeye ortak oldu. ESO’nun da yer aldığı bu ağ ile Avrupa, Avustralya ve Güney Afrika’dan 37 kuruluş arasındaki iş birliğinin arttırılması hedefleniyor. 

ORP altında ESO, Avrupalı gökbilim camiası için geniş kapsamlı eğitim programları hazırlayarak bilgi akışı sağlayacak. Bu programlar, Avrupa gözlemevleri genelinde düzenlenecek gözlem okullarını ve arşivleme, aletli çalışma ile proje yazma atölyelerini kapsayacak. Uzun vadede ESO, ORP’ye gökbilim camiasında fırsat eşitliği politikaları oluşturma ve eylem planları hazırlamada da yardımcı olacak.

Avrupa Birliği’nin Horizon 2020 araştırma ve yenilik programı tarafından sağlanan 15 milyon Euroluk maddi destekle ORP, halihazırda var olan iki gökbilim ağını, Opticon ve RadioNet, birleştirerek Dünya genelinden birçok teleskobu ve dizgeyi bir araya getiriyor ve böylelikle Avrupalı gökbilimcilere çok çeşitli araç olanakları ve kariyerinin başındakilere ise geniş kapsamlı bir eğitim imkânı sunuyor. ESO’nun fondaki payı, Atacama Büyük Milimetre/Milimetre-altı Dizgesi’nin (ALMA) ve Çok Büyük Teleskop Girişimölçeri’nin (VLTI) altyapılarını destekleyerek gökbilimcilerin ALMA Bölgesel Merkez Ağı’ndan kullanıcı destek hizmetlerine erişmelerine imkân tanıyacak. Ayrıca ESO girişimölçerleri için yeni araştırma ve analiz araçlarının geliştirilmesinde ve kariyerinin başındaki gökbilimcilere yönelik bir eğitim programının başlatılmasında kullanılacak.

ORP sayesinde farklı dalga boylarında gözlem yapan iki gökbilim topluluğu, devasa bir iş birliği için bir araya gelmiş olacak. Bu iş birliği, Avrupa genelinde optik ve radyo gözlemevlerinin altyapılarının ve en nihayetinde ESO kaynaklarının daha verimli ve etkili bir şekilde kullanılmasını sağlayacak yeni fikirlerin ve ortaklıkların doğmasına vesile olacaktır.” diyor ESO gökbilimcisi ve ALMA Avrupa İşletme Müdürü Leonardo Testi. Kendisi ORP girişiminde ESO’nun asıl irtibat kişisi.

ORP projesi, Cambridge Üniversitesi’nin (İngiltere), ve Max-Planck Radyo Gökbilim Enstitüsü’nün (Almanya) destekleriyle Fransız Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi (CNRS) tarafından yönetiliyor.

Daha fazla bilgi

Bu projenin fonları, Avrupa Birliği’nin Horizon 2020 araştırma ve yenilik programı kapsamında 101004719 sayılı hibe anlaşması dolayısıyla sağlanmıştır.

ALMA, Şili Cumhuriyeti’nin iş birliği ve NRC (Kanada), MOST ve ASIAA (Tayvan), ve KASI (Kore Cumhuriyeti) ile birlikte, bir ESO (üye ülkelerinin temsilcisi), NSF (ABD) ve NINS (Japonya) ortaklığıdır. Birleşik ALMA Gözlemevi ESO, AUI/NRAO ve NAOJ tarafından işletilmektedir.

İletişim

Estel Haliloğlu
Orta Doğu Teknik Üniversitesi - Bilgisayar Mühendisliği
İstanbul
Email: estel.haliloglu@gmail.com

Leonardo Testi
European Southern Observatory
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6541
Email: ltesti@eso.org

Andrew Williams
ESO External Relations Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 320 062 78
Email: awilliam@eso.org

 

Bárbara Ferreira
ESO Media Manager
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6670
Email: press@eso.org

 

Duyuru Hakkında

Kimlik:ann21005

Görüntüler

Arching over ALMA
Arching over ALMA
sadece İngilizce
Aerial view of the VLTI with tunnels superimposed
Aerial view of the VLTI with tunnels superimposed
sadece İngilizce