Duyuru

ALMA’nın Son Alıcı Parçası Teslim Edildi

Avrupa’dan temin edilen parçaların tamamlanmasıyla ALMA’nın inşasında bir sonraki aşamaya geçildi

22 Şubat 2013

ALMA Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi’nin (ALMA) son parçası gözlemevinin Şili’deki Gözlem Destek Tesisi’ne teslim edildi ve projenin hayata geçmesi konuşunda bir başka aşama tamamlanmış oldu. ALMA’nın 66 anteninin her birine takılan bu son alıcı, teleskoplar tarafından gözlem verilerinin alınması, dönüştürülmesi, işlenmesi ve kaydedilmesinden oluşan uzun bir sürecin ilk adımını oluşturuyor. Her bir alıcı ALMA’nın “gördüğü” milimetre ve milimetre-altı dalgaboyundaki ışığı tespit edecek ve mutlak sıfırın (-269 santigrat derece) sadece dört derece üzerine kadar soğutulan olağanüstü duyarlı bir set içermektedir.  

ALMA için yapılan ön uç alıcıların üretimi projedeki Avrupalı, Kuzey Amerikalı ve Doğu Asyalı ortaklar arasında paylaştırılmıştır. Son teslimatı da içeren toplamda 70 üniteden yirmi altısı İngiltere’deki Rutherford Appleton Laboratuvar’ındaki (RAL) Avrupa Ön Uç Toplama Merkezi’nde inşa edilmiştir. Bu 26 ünite ESO’nun ALMA projesindeki Avrupa ortağı olarak teslimatlarından biridir.

Son teknoloji ürünü ön uç alıcı sistemleri ALMA’nın başarılı işlemleri için önemlidir. ESO için Avrupa Ön Uç Toplama Merkezi’ne (EuFEIC) ev sahipliği yapan RAL, Şili’ye 70 numaralı son alıcıyı teslim etmiş olmanın mutluluğunu yaşamaktadır. Doğu Asyalı ve Kuzey Amerikalı ortaklarından sonra EuFEIC ALMA’nın inşasında önemli yeri olan parçaları zamanında yetiştirmek için 2012 yılında üretim oranını arttırmıştır,” diyor ALMA İngiltere Proje Müdürü Brian Ellison.

ALMA yerleşkesine vardıklarında, alıcılar OSF’de tekrar teslim alma testinden geçirilecekler. Gözlemevi tarafından resmi kabul işlemiyle birlikte Avrupa Ön Uç Toplama Merkezi’nin faaliyeti tamamlanmış ve ALMA ön uç alıcılarının inşa projesi tam olarak bitmiş olacaktır. ALMA gözlemevinin resmi açılısı 13 Mart günü gerçekleştirilecektir (bkz medya katılımı ann12092).

Daha fazla bilgi

Uluslararası bir gökbilim tesisi olan ALMA, bir Avrupa, Kuzey Amerika ve Doğu Asya ortaklığıdır ve projede Şili Cumhuriyeti ile işbirliği yapılmaktadır. ALMA’nın inşasını ve faaliyetlerini Avrupa adına ESO, Kuzey Amerika adına Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi (NRAO) ve Doğu Asya adına Japon Ulusal Gökbilim Gözlemevi (NAOJ) yürütmektedir. ALMA Ortak Gözlemevi (JAO) inşanın birleştirilmiş liderlik ve yönetimini, görevlendirmesini ve ALMA’nın işletimini sağlamaktadır.

Bağlantılar

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +90 324 651 48 00 (1250)
Cep: +90 538 614 29 38
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Duyuru Hakkında

Kimlik:ann13011

Görüntüler

The final ALMA front end leaves for Chile
The final ALMA front end leaves for Chile
sadece İngilizce
The final ALMA front end at the European FEIC
The final ALMA front end at the European FEIC
sadece İngilizce