ESON Hakkında

ESO eğitim ve Halkla İlişkiler Bölümü, ESO üyesi ve diğer ülkelerde iletişimde olduğu kişilerle bir ağ kurdu.  Bu ESO Bilim Toplum Ağı’nın (ESON) amacı yerel olarak ESO’nun medya ve bilim-toplum temsilciliğini yaparak, ESO’nun görevini ve başarılarını anlatmak, ve gökbilimin ilham veren yönlerini göstererek tanıtmaktır. ESON üyeleri ayrıca  kendi alanlarında medya ve bilim insanları arasında faydalı bağlantılar da sağlayabilmektedirler. ESO ile üye ülkeler (resmi ve bilimsel alanda) arasındaki iletişim sadece bilim-toplum etkinlikleri ile görevli olan ESON vasıtası ile değil, ESO’nun yönetim kurulları arasında gerçekleştirilir.

ESON üyeleri veya onların temsilcileri genellikle, ulusal oyuncular (medya, akademi vb.) hakkında tecrübeli, onlarla düzenli olarak irtibat halinde olan tam-zamanlı bilim iletişimcileri olup, ESO’yu tanıtmaya oldukça ilgi göstererek bu konuda ulusal bir açı bulabilen ve kendi alanlarındaki hedef gruplara en iyi şekilde nasıl ulaşılabileceği konusunda düzenli girdiler ve fikirler geliştiren kişilerdir.

ESO Bilim Toplum Ağı hakkında daha fazla bilgiye ESON sayfasından ulaşabilirsiniz: https://www.eso.org/public/outreach/eson/

Burada ESO web sitesinin çevirileri olarak sunulan bilgiler bazen zaman aşımına uğramış olabilir. Daha güncel referanslar için, lütfen bilgileri www.eso.org adresinden doğrulayınız.

İletişim ve Özgeçmiş

Arif Solmaz

Çağ Üniversitesi - Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel.: +90 324 651 48 00-1315
Email: eson-turkey@eso.org

1984 Tarsus doğumlu, ilk ve orta öğrenimini burada tamamlayarak liseyi Manisa, üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde Fizik (lisans) ve Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölümü’nde (yüksek lisans) tamamladı. Doktora çalışmaları için Çukurova Üniversitesi (Adana) Fizik Bölümü’nü tercih eden Arif aynı zamanda Çağ Üniversitesi (Yenice, Mersin) Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır. Üniversite eğitimi süresince bilim-toplum çalışmalarına önem verdi, halka yönelik birçok gökbilim etkinliği organize etti. Çağ Üniversitesi Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi’nin de üyesi olan Arif, merkez bünyesindeki Çağ Üniversitesi Planetaryumu’nda halka açık gökbilim programları yürütmektedir.