Obraz 3D halo gazowego zaobserwowanego przez MUSE, otaczającego zderzenie galaktyk dostrzeżone przez ALMA

Film ukazuje jedno z gazowych halo, świeżo zaobserwowanych przy pomocy instrumentu MUSE na Bardzo Dużym Teleskopie (VLT), należącym do ESO. Zdjęcie z MUSE nałożono na starszy obraz zderzenia galaktyk uzyskany przez ALMA. Dużej skali halo wodoru ukazane jest w kolorze niebieskim, a dane z teleskopu ALMA w kolorze pomarańczowym. Ten widok 3D został wykonany przy użyciu rzeczywistych danych z MUSE oraz ALMA.

Halo jest połączone z galaktyką, która w centrum zawiera kwazar. Słaby, jarzący się wodór halo jest idealnym źródłem pożywienia dla supermasywnej czarnej dziury w centrum kwazara.

W tym widoku 3D obiekty znajdują się na przesunięciu ku czerwieni wynoszącym 6,2, co oznacza, że są widziane tak jak wyglądały 12,8 miliarda lat temu. Podczas gdy kwazary są jasne, pokłady gazu wokół nich jest znacznie trudniej zaobserwować. Ale MUSE był w stanie wykryć słaby blask wodoru w halo, nareszcie umożliwiając astronomom odkrycie ukrytych zapasów pożywienia supermasywnych czarnych dziur we wczesnym Wszechświecie.

Źródło:

ESO/Farina et al.; ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), Decarli et al.; L. Calçada

O filmie

Identyfikator:eso1921b
Język:pl
Data publikacji:19 grudnia 2019 12:00
Powiązane komunikaty:eso1921
Czas trwania:20 s
Frame rate:25 fps

O obiekcie

Typ:Early Universe : Galaxy : Activity : AGN : Quasar

Ultra HD (info)


HD


Średni

Podcast
5,2 MB

For Broadcasters