eso8501pl — Komunikat naukowy

Kometa Halleya rozwija warkocz

17 grudnia 1985

Kometa Halleya została sfotografowana przez 1-metrowy teleskop ESO (teleskop Schmidta) w La Silla dnia 9 grudnia 1985 r. Czas ekspozycji wynosił 10 minut na emulsji czułej na barwę niebieską. Teleskop śledził ruch komety, w związku z tym gwiazdy w polu widoczne są jako ślady.

Mimo, że kometa Halleya jest nieco jaśniejsza (4 mangitudo w dniu 12 grudnia) niż przewidywano, rozwój jej warkocza następuje powoli. Zaprezentowany negatyw zdjęcia, nieco skorygowany, aby był czytelniejszy, pokazuje dwa warkocze skierowane w stronę Ziemi (od Słońca). Cienki, bardzo prosty warkocz (położony najbardziej na północ) jest typowym warkoczem jonowym zawierającym naładowane cząstki, które są odsuwane od komety przez wiatr słoneczny (naładowane cząstki poruszające się od Słońca z dużymi prędkościami). Drugi warkocz jonowy, który jest nieco zakrzywiony i szerszy, można rozróżnić do odległości około 2,5 stopnia (ponad 5 milionów kilometrów) od głowy komety. Wygięcie jest spowodowane zmianą w kierunku wiatru słonecznego. Oba warkocze są otoczone bardzo słabą chmurą cząstek pyłu, również uwolnionych przez kometę.

W momencie wykonania zdjęcia kometa Halleya znajdowała się 200 milionów kilometrów od Słońca i 110 milionów kilometrów od Ziemi. Porusza się po niebie na południe i staje coraz trudniejsza do dostrzeżeniu z Europy. Na początku lutego zniknie z pola widzenia, gdy przejdzie za Słońcem. Przewiduje się, że stanie się ponownie widoczna około 15 lutego.

Wiele teleskopów ESO zostanie wykorzystanych do obserwacji komety Halleya na początku 1986 roku.

Kontakt

Richard West
ESO
Garching, Germany
Tel.: +49 89 3200 6276
E-mail: information@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso8501

O komunikacie

Komunikat nr:eso8501pl
Legacy ID:PR 01/85
Nazwa:Comet Halley
Typ:Solar System : Interplanetary Body : Comet
Facility:ESO 1-metre Schmidt telescope

Zdjęcia

Comet Halley's ion tails
Comet Halley's ion tails
Po angielsku