Kids

Komunikat prasowy

Po raz pierwszy astronomowie świadkami narodzin nowego układu słonecznego

16 lipca 2025

Międzynarodowi badacze po raz pierwszy zlokalizowali moment, w którym planety zaczęły powstawać wokół gwiazdy będącej daleko od Słońca. Dzięki teleskopowi ALMA, w którym Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) jest partnerem, a także Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba, zaobserwowano powstawanie pierwszych drobin materiału planetotwórczego – gorących minerałów właśnie zaczynających krzepnąć. To odkrycie oznaczana pierwszy raz, gdy zidentyfikowano system planetarny na tak wczesnym etapie jego formowania się. Otwiera to nowe okno na przeszłość naszego własnego Układu Słonecznego.

„Po raz pierwszy zidentyfikowaliśmy najwcześniejszy moment, w którym rozpoczyna się powstawanie planet wokół gwiazdy innej niż Słońce” mówi Melissa McClure, profesor na Uniwersytecie w Lejdzie w Holandii, pierwsza autorka nowych badań opublikowanych dzisiaj w Nature.

Współautorka Merel van ‘t Hoff, professor na Purdue University w USA, porównuje uzyskane wyniki do „obrazu niemowlęcego Układu Słonecznego”, mówiąc „widzimy system, który wygląda tak, jak Układ Słoneczny wyglądał, gdy właśnie zaczynał się tworzyć.”/

Nowo system planetarny rodzi się wokół HOPS-315, protogwiazdy (niemowlęcej gwiazdy) około 1300 lat świetlnych od nas w odpowiedniku rodzącego się Słońca. Wokół tego rodzaju niemowlęcych gwiazd astronomowie często obserwują dyski gazu i pyłu, zwane „dyskami protoplanetarnymi”, które są miejscami narodzin nowych planet. O ile astronomowie widzieli już wcześniej młode dyski zawierające nowo narodzone, masywne planety typu jowiszowego, to McClure wskazuje, iz “zawsze wiedzieliśmy, że pierwsze stałe części planet, tzw. planetozymale, muszą formować się wcześniej w czasie, na wcześniejszych etapach.”

W naszym Układzie Słonecznym, pierwszy stały materiał, który skondensował w pobliżu obecnej pozycji Ziemi wokół Słońca, został odnaleziony uwięziony w starożytnych meteorytach. Astronomowie datują te pierwotne stały, aby ustalić czas rozpoczęcia procesu formowania się Układu Słonecznego. Takie meteoryty są pełne krystalicznych minerałów, które zawierają tlenek krzemu (SiO) i mogą kondensować w ekstremalnie wysokich temperaturach występujących w młodych dyskach planetarnych. Z upływem czasu te nowo skondensowane ciała stałe łączą się ze sobą, tworząc ziarna do formowania się planet, gdy uzyskują wzrost rozmiarów i masy. Pierwsze planetozymale o rozmiarach kilometrowych w Układzie Słonecznym, które potem rosły baby stać się planetami takimi, jak Ziemia czy jądra Jowisza, uformowały się tuż po kondensacji tego rodzaju krystalicznych minerałów.

Dzięki nowemu odkryciu, astronomowie znaleźli dowód, że te gorące minerały zaczęły kondensować w dysku wokół HOPS-315. Wyniki pokazują, że SiO występuje wokół niemowlęcej gwiazdy w stanie gazowym, jak i w formie krystalicznych minerałów, co sugeruje, że to dokładnie początek jego krzepnięcia. „Tego procesu nigdy wcześniej nie widziano w dysku protoplanetarnym – ani gdziekolwiek poza Układem Słonecznym” mówi współautor Edwin Bergin, profesor na University of Michigan w USA.

Omawiane minerały zostały najpierw zidentyfikowane przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, wspólnego projektu agencji kosmicznych amerykańskiej, europejskiej i kanadyjskiej. Aby ustalić skąd dokładnie pochodzą sygnały, zespół obserwował system przy pomocy Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), która jest zrządzania przez ESO, wspólnie z międzynarodowymi partnerami, na chilijskiej pustyni Atakama.

Analizując te dane, zespół ustalił, że sygnały chemiczne pochodzą z małego obszaru dysku wokół gwiazdy odpowiadającemu orbicie pasa planetoid wokół Słońca. „Naprawdę widzimy te minerały w tej samej lokalizacji w systemie pozasłonecznym,, w jakiej mamy planetoidy w Układzie Słonecznym” mówi współautor Francis, stażysta podoktorski na Uniwersytecie w Lejdzie.

Z tego powodu dysk HOPS-315 staje się cudownym odpowiednikiem do badania naszej własnej kosmicznej historii. Jak mówi Hoff, “system ten jest jednym z najlepszych, które znamy, do badania niektórych procesów, które zachodziły w naszym Układzie Słonecznym.” Daje też astronomom nowe możliwości badania wczesnego formowania się planet, stanowiąc substytut nowo powstałych układów słonecznych w całej galaktyce.

Elizabeth Humphreys, astronom ESO oraz Kierownik Europejskiego Programu ALMA, która nie brała udziału w badaniach, kometuje: „Byłam pod wrażeniem tego badania, które ujawnia bardzo wczesne stadium powstawania planet. Sugeruje, iż HOPS-315 może zostać wykorzystany do zrozumienia, jak powstał nasz własny Układ Słoneczny. Wynik podkreśla połączoną siłę JWST i ALMA w badaniach dysków protoplanetarnych.”

Więcej informacji

Wyniki badań opisano w artykule pt. „Refractory solid condensation detected in an embedded protoplanetary disk” (doi:10.1038/s41586-025-09163-z), który ukaże się w Nature.

Skład zespołu badawczego: M. K. McClure (Leiden Observatory, Leiden University, Holandia [Leiden]), M. van ’t Hoff (Department of Astronomy, The University of Michigan, Michigan, USA [Michigan] oraz Purdue University, Department of Physics and Astronomy, Indiana, USA), L. Francis (Leiden), Edwin Bergin (Michigan), W.R. M. Rocha (Leiden), J. A. Sturm (Leiden), D. Harsono (Institute of Astronomy, Department of Physics, National Tsing Hua University, Tajwan), E. F. van Dishoeck (Leiden), J. H. Black (Chalmers University of Technology, Department of Space, Earth and Environment, Onsala Space Observatory, Sweden), J. A. Noble (Physique des Interactions Ioniques et Moléculaires, CNRS, Aix Marseille Université, Francja), D. Qasim (Southwest Research Institute, Texas, USA), E. Dartois (Institut des Sciences Moléculaires d’Orsay, CNRS, Université Paris-Saclay, Francja)

Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) jest międzynarodowym kompleksem badawczym w ramach partnerstwa pomiędzy ESO, U.S. National Science Foundation (NSF) oraz National Institutes of Natural Sciences (NINS) of Japan, we współpracy z Chile. ALMA jest finansowana przez ESO w imieniu Krajów Członkowskich, przez NSF we współpracy z National Research Council of Canada (NRC) i National Science Council of Taiwan (NSC) oraz przez NINS we współpracy z Academia Sinica (AS) na Tajwanie i Korea Astronomy and Space Science Institute (KASI). Budowa i zarządzanie ALMA są kierowane przez ESO w imieniu Krajów Członkowskich, przez National Radio Astronomy Observatory (NRAO), zarządzane przez Associated Universities, Inc. (AUI), w imieniu Ameryki Północnej oraz przez National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ) w imieniu Azji Wschodniej. Joint ALMA Observatory (JAO) umożliwia zunifikowane kierowanie i zarządzanie budową, testowaniem i działaniem ALMA. 

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) umożliwia naukowcom z całego świata na odkrywanie tajemnic Wszechświata z korzyścią dla nas wszystkich. Projektujemy, budujemy i zarządzamy światowej klasy obserwatoriami naziemnymi – których astronomowie używają do odpowiadania na ciekawe pytania i szerzenia fascynacji astronomią – a także promujemy międzynarodową współpracę w astronomii. Ustanowione w 1962 roku jako organizacja międzynarodowa, ESO jest wspierane przez 16 krajów członkowskich (Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Irlandia, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy), a także Chile jako kraj gospodarz, oraz Australię jako strategicznego partnera. Siedziba ESO, a także jego centrum popularyzacji nauki i planetarium (ESO Supernova) znajdują się w pobliżu Monachium w Niemczech, natomiast chilijska pustynia Atakama – niesamowite miejsce z wyjątkowymi warunkami do obserwacji nieba – jest domem dla naszych teleskopów. ESO zarządza trzema lokalizacjami obserwacyjnymi w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada teleskop VLT (Very Large Telescope – Bardzo Duży Teleskop) oraz dwa teleskopy do przeglądów nieba. VISTA pracuje w podczerwieni, VLT Survey Telescope w zakresie widzialnym. W Paranal ESO zarządza także południowym obserwatorium CTA (Cherenkov Telescope Array South) – największym na świecie i najbardziej czułym obserwatorium promieniowania gamma. Wspólnie z międzynarodowymi partnerami ESO zarządza także radioteleskopami APEX i ALMA, które są instrumentami do obserwacji nieba w zakresach milimetrowym i submilimetrowym. Na Cerro Armazones, niedaleko Paranal, budujemy „największe oko świata na niebo”, czyli Ekstremalnie Wielki Teleskop (Extremely Large Telescope, ELT). Nasza działalność w Chile jest zarządzana z biur ESO w Santiago, gdzie współpracujemy też z chilijskimi partnerami.

Linki

Kontakt

Melissa McClure
Leiden Observatory, Leiden University
Leiden, The Netherlands
Tel. kom.: on request
E-mail: mcclure@strw.leidenuniv.nl

Merel van ‘t Hoff
Department of Physics and Astronomy, Purdue University
West Lafayette, Indiana, United States
Tel.: +1-734-882-0270
E-mail: vanthoff@purdue.edu

Logan Francis
Leiden Observatory, Leiden University
Leiden, The Netherlands
Tel.: +31 71 527 2727
E-mail: francis@strw.leidenuniv.nl

Edwin Bergin
Department of Astronomy, University of Michigan
Ann Arbor, Michigan, United States
Tel.: +1 734 764 3441
E-mail: ebergin@umich.edu

Elizabeth Humphreys
European Southern Observatory
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6541
E-mail: ehumphre@eso.org

Bárbara Ferreira
ESO Media Manager
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6670
Tel. kom.: +49 151 241 664 00
E-mail: press@eso.org

Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso2512

O komunikacie

Komunikat nr:eso2512pl
Typ:Milky Way : Star : Circumstellar Material : Disk : Protoplanetary
Facility:Atacama Large Millimeter/submillimeter Array

Zdjęcia

ALMA image of HOPS-315, a still-forming planetary system
ALMA image of HOPS-315, a still-forming planetary system
Po angielsku
Formation of silicates around the baby star HOPS-315
Formation of silicates around the baby star HOPS-315
Po angielsku
Jets of silicon monoxide in the baby star HOPS-315
Jets of silicon monoxide in the baby star HOPS-315
Po angielsku
The baby star HOPS-315 in the constellation Orion
The baby star HOPS-315 in the constellation Orion
Po angielsku

Filmy

Witnessing the dawn of a new solar system | Chasing Starlight
Witnessing the dawn of a new solar system | Chasing Starlight
Po angielsku
Zoom into the baby star HOPS-315
Zoom into the baby star HOPS-315
Po angielsku
Animation of the formation of minerals around the baby star HOPS-315
Animation of the formation of minerals around the baby star HOPS-315
Po angielsku

Our use of Cookies

We use cookies that are essential for accessing our websites and using our services. We also use cookies to analyse, measure and improve our websites’ performance, to enable content sharing via social media and to display media content hosted on third-party platforms.

You can manage your cookie preferences and find out more by visiting 'Cookie Settings and Policy'.

ESO Cookies Policy


The European Organisation for Astronomical Research in the Southern Hemisphere (ESO) is the pre-eminent intergovernmental science and technology organisation in astronomy. It carries out an ambitious programme focused on the design, construction and operation of powerful ground-based observing facilities for astronomy.

This Cookies Policy is intended to provide clarity by outlining the cookies used on the ESO public websites, their functions, the options you have for controlling them, and the ways you can contact us for additional details.

What are cookies?

Cookies are small pieces of data stored on your device by websites you visit. They serve various purposes, such as remembering login credentials and preferences and enhance your browsing experience.

Categories of cookies we use

Essential cookies (always active): These cookies are strictly necessary for the proper functioning of our website. Without these cookies, the website cannot operate correctly, and certain services, such as logging in or accessing secure areas, may not be available; because they are essential for the website’s operation, they cannot be disabled.

Cookie ID/Name
Description/Purpose
Provider (1st party or 3rd party)
Browser session cookie or Stored cookie?
Duration
csrftoken
XSRF protection token. We use this cookie to protect against cross-site request forgery attacks.
1st party
Stored
1 year
user_privacy
Your privacy choices. We use this cookie to save your privacy preferences.
1st party
Stored
6 months
_grecaptcha
We use reCAPTCHA to protect our forms against spam and abuse. reCAPTCHA sets a necessary cookie when executed for the purpose of providing its risk analysis. We use www.recaptcha.net instead of www.google.com in order to avoid unnecessary cookies from Google.
3rd party
Stored
6 months

Functional Cookies: These cookies enhance your browsing experience by enabling additional features and personalization, such as remembering your preferences and settings. While not strictly necessary for the website to function, they improve usability and convenience; these cookies are only placed if you provide your consent.

Cookie ID/Name
Description/Purpose
Provider (1st party or 3rd party)
Browser session cookie or Stored cookie?
Duration
Settings
preferred_language
Language settings. We use this cookie to remember your preferred language settings.
1st party
Stored
1 year
ON | OFF
sessionid
ESO Shop. We use this cookie to store your session information on the ESO Shop. This is just an identifier which is used on the server in order to allow you to purchase items in our shop.
1st party
Stored
2 weeks
ON | OFF

Analytics cookies: These cookies collect information about how visitors interact with our website, such as which pages are visited most often and how users navigate the site. This data helps us improve website performance, optimize content, and enhance the user experience; these cookies are only placed if you provide your consent. We use the following analytics cookies.

Matomo Cookies:

This website uses Matomo (formerly Piwik), an open source software which enables the statistical analysis of website visits. Matomo uses cookies (text files) which are saved on your computer and which allow us to analyze how you use our website. The website user information generated by the cookies will only be saved on the servers of our IT Department. We use this information to analyze www.eso.org visits and to prepare reports on website activities. These data will not be disclosed to third parties.

On behalf of ESO, Matomo will use this information for the purpose of evaluating your use of the website, compiling reports on website activity and providing other services relating to website activity and internet usage.

ON | OFF

Matomo cookies settings:

Cookie ID/Name
Description/Purpose
Provider (1st party or 3rd party)
Browser session cookie or Stored cookie?
Duration
Settings
_pk_id
Stores a unique visitor ID.
1st party
Stored
13 months
_pk_ses
Session cookie temporarily stores data for the visit.
1st party
Stored
30 minutes
_pk_ref
Stores attribution information (the referrer that brought the visitor to the website).
1st party
Stored
6 months
_pk_testcookie
Temporary cookie to check if a visitor’s browser supports cookies (set in Internet Explorer only).
1st party
Stored
Temporary cookie that expires almost immediately after being set.

Additional Third-party cookies on ESO websites: some of our pages display content from external providers, e.g. YouTube.

Such third-party services are outside of ESO control and may, at any time, change their terms of service, use of cookies, etc.

YouTube: Some videos on the ESO website are embedded from ESO’s official YouTube channel. We have enabled YouTube’s privacy-enhanced mode, meaning that no cookies are set unless the user actively clicks on the video to play it. Additionally, in this mode, YouTube does not store any personally identifiable cookie data for embedded video playbacks. For more details, please refer to YouTube’s embedding videos information page.

Cookies can also be classified based on the following elements.

Regarding the domain, there are:

  • First-party cookies, set by the website you are currently visiting. They are stored by the same domain that you are browsing and are used to enhance your experience on that site;
  • Third-party cookies, set by a domain other than the one you are currently visiting.

As for their duration, cookies can be:

  • Browser-session cookies, which are deleted when the user closes the browser;
  • Stored cookies, which stay on the user's device for a predetermined period of time.

How to manage cookies

Cookie settings: You can modify your cookie choices for the ESO webpages at any time by clicking on the link Cookie settings at the bottom of any page.

In your browser: If you wish to delete cookies or instruct your browser to delete or block cookies by default, please visit the help pages of your browser:

Please be aware that if you delete or decline cookies, certain functionalities of our website may be not be available and your browsing experience may be affected.

You can set most browsers to prevent any cookies being placed on your device, but you may then have to manually adjust some preferences every time you visit a site/page. And some services and functionalities may not work properly at all (e.g. profile logging-in, shop check out).

Updates to the ESO Cookies Policy

The ESO Cookies Policy may be subject to future updates, which will be made available on this page.

Additional information

For any queries related to cookies, please contact: pdprATesoDOTorg.

As ESO public webpages are managed by our Department of Communication, your questions will be dealt with the support of the said Department.