Komunikat prasowy

Wstępny wgląd w skarbnicę teleskopu do przeglądów nieba

Zdjęcia Mgławicy Laguna z VST

22 stycznia 2014

VLT Survey Telescope (VST) w Obserwatorium ESO Paranal w Chile wykonał bogate w szczegóły zdjęcie Mgławicy Laguna. W tym olbrzymim obłoku gazu i pyłu intensywnie tworzą się jasne nowe gwiazdy, są tam też młode gromady gwiazd. Fotografia jest niewielką częścią jednego z jedenastu publicznych przeglądów nieba prowadzonych obecnie za pomocą teleskopów ESO. Wspólnie dostarczą ogromnej spuścizny publicznie dostępnych danych dla światowej społeczności astronomicznej.

Mgławica Laguna jest intrygującym obiektem położonym około 5000 lat świetlnych od nas, widocznym w konstelacji Strzelca. Znana jest także jako Messier 8. To olbrzymi obłok o rozmiarach 100 lat świetlnych, w którym w pióropuszach gazu i pyłu formują się nowe gwiazdy [1]. Nowe, szerokie na 16 tysięcy pikseli, zdjęcie pochodzi z VLT Survey Telescope (VST), jednego z dwóch dedykowanych teleskopów do przeglądów nieba w Obserwatorium ESO Paranal w północnym Chile. Powiększalna wersja zdjęcia pozwala na zbadanie wielu zakamarków tego fascynującego obiektu.

VST nie był skierowany na Mgławicę Laguna celowo, obiekt został sfotografowany jako części wielkiego przeglądu fotograficznego o nazwie VPHAS+, który pokrywa znacznie większą część Drogi Mlecznej. VPHAS+ to jeden z trzech fotograficznych przeglądów wykorzystujących światło widzialne zebrane przez VST. Są one uzupełnione przez sześć podczerwonych przeglądów wykonywanych za pomocą teleskopu VISTA.

Przeglądy starają się odpowiedzieć na wiele ważnych pytań współczesnej astronomii. W szczególności o naturę ciemnej energii, poszukiwanie jasnych kwazarów we wczesnym Wszechświecie i badanie struktury Drogi Mlecznej, poszukiwanie nietypowych, ukrytych obiektów, szczegółowe badanie sąsiednich Obłoków Magellana i wiele innych zagadnień. Historia pokazuje, że przeglądy często znajdują rzeczy nieoczekiwane, a te niespodzianki są kluczowe dla rozwoju badań astronomicznych.

Oprócz dziewięciu fotograficznych przeglądów za pomocą VISTA i VST, trwają jeszcze dwa dodatkowe przy użyciu innych teleskopów ESO. Jednym z nich jest Gaia-ESO Survey, który używa Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) w Paranal do wykonania mapy własności ponad 100 000 gwiazd w Drodze Mlecznej, a drugi (PESSTO) śledzie zmienne obiekty, takie jake supernowe, korzystając z Teleskopu Nowej Technologii (NTT) w La Silla [2].

Niektóre z przeglądów rozpoczęły się w 2010 roku, a inne znacznie później, ale dane ze wszystkich są obecnie dostępne publicznie dla astronomów z całego świata poprzez Archiwum ESO [3].

Mimo, że nadal są w trakcie wykonywania, przeglądy już pozwalają astronomom na dokonywanie wielu odkryć. Niektóre z rezultatów obejmują nowe gromady gwiazd odkryte w ramach przeglądu VVV (eso1128, eso1141), najlepszą mapę centralnych części Drogi Mlecznej (eso1242, eso1339), bardzo głębokie zdjęcie nieba podczerwonego (eso1213), a ostatnio odkrycia jednych z najdalszych kwazarów (przegląd VISTA VIKING).

Publiczne przeglądy ESO będą kontynuowane przez wiele lat, a ich wartość ich astronomicznego dziedzictwa będzie rozciągać się na dziesięciolecia.

Uwagi

[1] ESO stworzyło już wcześniej kilka niesamowitych widoków tego obiektu – w szczególności olbrzymie 370-megapikselowe zdjęcie w ramach projektu GigaGalaxy Zoom (eso0936) – a także zupełnie inne obraz z VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) w ramach przeglądu VVV, który eksplorował tajemnice Mgławicy Laguna w podczerwieni (eso1101).

[2] Więcej informacji o wszystkich jedenastu przeglądach jest dostępne tutaj, a wyczerpujące opisy ich obecnego statusu i wyników można znaleźć specjalnym dziale najnowszego ESO Messengera.

[3] Dostępny jest także przegląd opublikowanych danych z jedenastu publicznych przeglądów ESO.

Więcej informacji

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 39-metrowy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6655
Tel. kom.: +49 151 1537 3591
E-mail: rhook@eso.org

Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1403

O komunikacie

Komunikat nr:eso1403pl
Nazwa:Lagoon Nebula, Messier 8
Typ:Milky Way : Nebula : Type : Star Formation
Facility:VLT Survey Telescope
Instrumenty:OmegaCAM

Zdjęcia

VST images the Lagoon Nebula
VST images the Lagoon Nebula
Po angielsku
The star formation region Messier 8 in the constellation of Sagittarius
The star formation region Messier 8 in the constellation of Sagittarius
Po angielsku
Wide-field view of the Lagoon Nebula
Wide-field view of the Lagoon Nebula
Po angielsku
Excerpts from a VST image of the Lagoon Nebula
Excerpts from a VST image of the Lagoon Nebula
Po angielsku

Filmy

Zooming in on a new image of the Lagoon Nebula from the VST
Zooming in on a new image of the Lagoon Nebula from the VST
Po angielsku
Panning across a new image of the Lagoon Nebula from the VST
Panning across a new image of the Lagoon Nebula from the VST
Po angielsku