Wieści z Kosmosu dla dzieci z całego świata

Olbrzymy pożerające gaz

2 stycznia 2013

Czy wiedziałeś, że zbudowany jesteś z pyłu gwiazdowego? To prawda, wszyscy jesteśmy, podobnie jak sama Ziemia! Prawie wszystko zbudowane jest z materiału powstałego wewnątrz gwiazdy. Wszystko co nie powstało w gwieździe, zbudowane jest z tego samego materiału co gwiazdy – na przykład gazowe planety, takie jak Jowisz i Saturn. Ma to sens, jeśli zdasz sobie sprawę, że planety powstają z materiału pozostałego po procesie formowania gwiazdy!

Kiedy głęboko wewnątrz obłoku gazu i pyłu kosmicznego rodzi się gwiazda, materiał, który pozostaje, tworzy wokół gwiazdy dysk (przypominający pierścienie Saturna). Małe ziarenka skał wewnątrz dysku zderzają się, od czasu do czasu zlepiają się ze sobą, tworząc coraz większe obiekty. Tak powstają planety.

Im więcej materiału planeta wciąga, tym rośnie większa. Jednak planety jedzą w sposób bardzo niechlujny. Podczas pożywiania się, planetarne pożeracze gazu wciągają z dysku długie strumienie gazu. Jest niemal niemożliwe zaobserwować rodzące się planety, ponieważ gaz i pył w dysku ukrywają je przed nami. Jednak, używając nowego potężnego teleskopu o nazwie ALMA, astronomowie dostrzegli takie strugi gazu, przepływające przed dysk wokół pobliskiej młodej gwiazdy! Jako że obserwowany jest więcej niż jeden strumień, prawdopodobnie mamy do czynienia z całą grupą rodzących się planet-olbrzymów!

Ciekawostka: Czy wiedziałeś, że nasz Układ Słoneczny posiada cztery gazowe olbrzymy? Wszystkie one znajdują się w ,,zewnętrznym Układzie Słonecznym''. Są to Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Jowisz jest największy. Wewnątrz tej planety zmieściłoby się 1300 globów ziemskich!

Jest to wersja dla dzieci Komunikatu Prasowego ESO eso1301.