Smugi gwiazd nad głową

Chociaż to zdjęcie może na pierwszy rzut oka wyglądać na sztukę współczesną, w rzeczywistości jest efektem długiej ekspozycji fotograficznej nocnego nieba nad płaskowyżem Chajnantor w Andach Chilijskich. Gdy Ziemia obraca się w stronę kolejnego dnia, gwiazdy Drogi Mlecznej nad pustynią rozciągają się w kolorowe pasy. Nowoczesny teleskop na pierwszym planie korzysta w tym czasie z idealnych warunków.

Hipnotyzujące zdjęcie zostało wykonane 5000 metrów n.p.m. na płaskowyżu Chajnantor, domu teleskopu Atacama Pathfinder Experiment (APEX), który jest widoczny na fotografii. APEX jest teleskopem o średnicy 12 metrów, który  zbiera światło o falach w zakresie długości milimetrowym i submilimetrowym. Astronomowie używają go do badania obiektów od chłodnych obłoków gazu i kosmicznego pyłu, w których rodzą się nowe gwiazdy, po najwcześniejsze i najodleglejsze galaktyki we Wszechświecie.

APEX jest pionierem dla Atacama Large  Millimeter/submillimeter Array (ALMA), rewolucyjnego teleskopu, który ESO, wspólnie z międzynarodowymi partnerami, buduje na płaskowyżu Chajnantor. Gdy ALMA zostanie ukończona w 2013 roku, będzie stanowić sieć 54 anten o 12-metrowych średnicach oraz dodatkowych 12 anten o średnicach po 7 metrów. Oba teleskopy uzupełniają się: dzięki większemu polu widzenia APEX może wyszukiwać wiele obiektów na dużych obszarach nieba, natomiast ALMA jest w sanie badać je bardzo szczegółowo, dzięki znacznie lepszej rozdzielczości kątowej. APEX i ALMA są bardzo ważnymi narzędziami pomagającymi astronomom dowiedzieć się więcej o mechanizmach Wszechświata, takich jak powstawanie gwiazd, których ślady widać na niniejszym zdjęciu.

Zdjęcie wykonał Babak Tafreshi, Fotograficzny Ambasador ESO. Jest on także twórcą The World At Night, programu utworzenia i zaprezentowania kolekcji niesamowitych zdjęć i sekwencji wideo najpiękniejszych na świecie i historycznych miejsc, na tle nocnego nieba usianego gwiazdami, planetami i zjawiskami niebieskimi.

APEX to projekt we współpracy pomiędzy Max Planck Institute for Radio Astronomy (MPIfR), Onsala Space Observatory (OSO) oraz ESO. Zarządzanie APEX na Chajnantor powierzono ESO. ALMA to międzynarodowy kompleks astronomiczny, który powstaje w ramach partnerstwa pomiędzy Europą, Ameryką Północną i Azją Wschodnią, we współpracy z Chile. ESO jest europejskim partnerem ALMA.

Linki

Źródło:

ESO/B. Tafreshi (twanight.org)

O zdjęciu

Identyfikator:potw1250a
Język:pl
Typ:Fotograficzny
Data publikacji:10 grudnia 2012 10:00
Rozmiar:5995 x 3855 px

O obiekcie

Nazwa:Atacama Pathfinder Experiment
Typ:Milky Way : Sky Phenomenon : Night Sky : Trail
Unspecified : Technology : Observatory : Telescope

Mounted Image

Formaty zdjęć

Pełen rozmiar
42,6 MB
Wielki JPEG
6,6 MB
JPEG do druku
3,4 MB

Powiększenie


Tapety

1024x768
357,9 KB
1280x1024
594,0 KB
1600x1200
858,0 KB
1920x1200
1,0 MB
2048x1536
1,3 MB