Ogłoszenie

ESO będzie teraz znacznie szybciej udostępniać filmy oraz materiały dla planetariów

Z serwera blisko Ciebie

26 marca 2015

Jako instytucja naukowa, ESO posiada dobrą infrastrukturę do dostarczania najlepszych danych do astronomów w swoich krajach członkowskich. Ale oprócz wielu innych rzeczy, ESO oferuje prawie 10 000 zdjęć i 2500 filmów do szerszego wykorzystania przez media i społeczeństwo.

Wszystkie zdjęci i filmy ESO są udostępniane bez opłat i większość naszego ruchu internetowego wynika z udostępniania filmów – od podcastów wideo do wielkich filmów w Ultra HD i dla planetariów stacjonarnych. Niektóre z większych plików mają po kilka gigabajtów, a pokazy dla planetariów mogą mieć nawet 400 gigabajtów.

Do tej pory ESO miało tylko jedną lokalizację serwera – w swojej siedzibie w Niemczech – z której udostępniało całą zawartość na cały świat. Jednak ponieważ około 40% ruchu sieciowego ESO pochodzi spoza Europy, od ponad dekady powodowało to utrudnienia pod względem prędkości i łatwości dostępu dla użytkowników do naszej zawartości.

Dostarczanie olbrzymich plików na cały świat z jednego miejsca powoduje duże opóźnienia – albo powolny transfer danych – dla użytkowników położonych najdalej od serwera, a ponieważ wiele naszych filmów jest przeznaczonych do oglądania na ekranie w czasie rzeczywistym, dostęp do takich materiałów z dużych powodował irytujące przerwy w odtwarzaniu.

Sieć Content Delivery Network (CDN) była częstym tematem dyskusji, ale dopiero teraz, z powodu zmian na rynku i pojawienia się nowych dostawców CDN oraz narastającej pilnej potrzeby rozwiązania problemu, uzyskaliśmy pozycję do ustanowienia współpracy z tego typu siecią.

Jako element współpracy, dostawca CDN77 umieścił wszystkie materiały wideo ESO na ponad 25 serwerach na świecie. Daje to użytkowników znacznie szybszy dostęp do materiałów ESO, szczególnie w Ameryce, Azji i Australii. Jest to też szczególnie korzystne dla odwiedzających witrynę ESO z 16. kraju członkowskiego – Brazylii (trwa proces ratyfikacji) oraz z kraju goszczącego – Chile.

Wiele serwerów skutkuje szybszym i wygodniejszym dostępem z całego świata do materiałów ESO, w tym do pobierania pokazów planetaryjnych oraz filmów Ultra HD oraz oglądania podcastów. Użytkownicy mogą spodziewać się pobierania i oglądania materiałów z prędkościami do dziesięć raz lepszymi niż to było do tej pory.

Linki

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann15026

Zdjęcia

CDN at ESO
CDN at ESO
Po angielsku