Ogłoszenie

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Deklarację z Lejdy

Dokument podpisany w 1954 roku utorował drogę do utworzenia ESO

4 marca 2015

W styczniu 1954 roku dwunastu astronomów z sześciu różnych europejskich narodów zgromadziło się w Sali Senatu Uniwersytetu w Lejdzie w Holandii. Spotkali się w celu dyskusji przedsięwzięcia joint venture mającego doprowadzić do stworzenia europejskiego obserwatorium w dogodnym miejscu na półkuli południowej. W trakcie spotkania, które prowadził Bertil Lindblad of Saltsjöbaden, dwunastu astronomów sformułowało i podpisało dokument przeznaczony do uzyskania wsparcia rządów dla tego ambitnego planu.

Dokument, nazwany później Deklaracją z Lejdy, stanowił podstawę dla Konwencji ESO z 1962 roku i tym samym oznaczał narodziny projektu, który od tamtej pory daleko przekroczył ambitną wizję dwunastu astronomów. Obecnie ESO jest czołową międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie, posiadającą jedne z najbardziej zaawansowanych astronomicznych instrumentów naukowych do tej pory wybudowanych, wspieraną przez szesnaście krajów oraz z kilkoma kolejnymi chętnymi do członkostwa.

Aby upamiętnić ten krok milowy w historii ESO, na przed Salą Senatu Uniwersytetu w Lejdzie odsłonięto tablicę pamiątkową, co nastąpiło podczas spotkania Rady ESO w dniach 3-4 marca 2015 r. W ceremonii uczestniczył Sekretarz Stanu Edukacji, Kultury i Nauki Holandii, Sander Dekker.

Linki

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann15013

Zdjęcia

Unveiling ceremony for plaque commemorating the signing of the Leiden Statement
Unveiling ceremony for plaque commemorating the signing of the Leiden Statement
Po angielsku