Ogłoszenie

Laureaci stypendiów na drugi obóz astronomiczny ESO

14 listopada 2014

Drugi obóz astronomiczny ESO odbędzie się w dniach 26 grudnia 2014 r. do 1 stycznia 2015 r. w Astronomical Observatory of the Autonomous Region of the Aosta Valley, położonym w Saint-Barthelemy, Nus, we Włoszech. Obóz zostanie zorganizowany przez Sterrenlab we współpracy z ESO oraz siecią popularyzacji nauki ESO.

W trakcie obozu poruszone zostanie zagadnienie odległości w Kosmosie, w ramach wykładów, praktycznych zajęć warsztatowych i nocnych obserwacji teleskopami i instrumentami należącymi do obserwatorium. Dla uczestników zostaną zorganizowane także inne atrakcje, sporty zimowe i wycieczki.

Rejestracja udziału uczniów w ESO Astronomy Camp 2014 jest zamknięta. Zgłosiło się ponad 250 uczniów z 24 krajów. Wybrano laureatów stypendiów sponsorowanych przez ESO oraz partnerów krajowych.

W obozie weźmie udział około 50 uczniów szkół średnich w wieku od 16 do 18 lat. Spośród nich następujące osoby otrzymają stypendia pokrywające kompletny koszt udziału w obozie i koszty transportu, albo stypendia na część poniesionych kosztów.

Stypendium od ESO uzyskał Allan dos Santos Costa (17 lat, Brazylia) za zgłoszenie filmowe pt. „Other Worlds”. Allan tak skomentował otrzymaną nagrodę: „Była to dla mnie prawdziwa niespodzianka! Moja cała rodzina jest także jest szczęśliwa; nie mogliśmy uwierzyć, gdy okazało się, że moje wideo zostało wybrane jako zwycięskie! Jestem wielkim fanem ESO I innych astronomicznych projektów i z niecierpliwością czekam na zobaczenie śniegu po raz pierwszy w życiu!”

Partnerzy krajowi przyznali stypendia następującym osobom:

Obóz uzyska także wsparcie od kilku astronomów, wśród których są Laurent Eyer (University of Geneva, Szwajcaria), Fernando Ballesteros (University of Valencia, Hiszpania) oraz Arif Solmaz (University of Cag, Turcja).

Linki

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann14085

Zdjęcia

ESO Astronomy Camp 2014 — Measuring the Universe
ESO Astronomy Camp 2014 — Measuring the Universe
Po angielsku