Ogłoszenie

Superszybkie austriackie algorytmy optyki adaptatywnej dla E-ELT

13 lutego 2014

W ramach austriackiego wpisowego przy przyjęciu do ESO specjalistyczny zespół z instytutów w mieście Linz [1] opracował algorytmy optyki adaptatywnej oraz metody programowe, które są znacznie szybsze niż dotychczas stosowane tradycyjne podejścia do tego zagadnienia. Metody te są używane do korekcji obrazów, których jakość jest obniżona powodu turbulencji atmosferycznych – zostaną w szczególności zastosowane z przyszłym 39-metrowym teleskopem E-ELT (European Extremely Large Telescope). Wyzwaniem było opracowanie nowego podejścia do problemu, tak samo efektywnego jak dotychczasowe techniki, a jednocześnie znacznie redukującego obciążenie komputera, który dokonuje obliczeń. Czteroletni projekt przeszedł właśnie końcową recenzję uzyskując bardzo pozytywny wynik.

Nowe algorytmy optyki adaptatywnej są bardzo szybkie i dostarczają rezultatów o świetnej jakości. Prowadzi to do olbrzymich oszczędności w mocy komputerowej potrzebnej do obsługi danych optyki adaptatywnej z E-ELT. Jednak prawdopodobnie najbardziej znaczącym osiągnięciem opisywanych badań jest umożliwienie kontroli tych systemów za pomocą komputerów o akceptowalnych rozmiarach i kosztach, szczególnie w przypadku bardziej ekstremalnych rodzajów optyki adaptatywnej. Umożliwia to przesunięcie tego typu złożonych systemów to do sfery realnych wdrożeń.

Uwagi

[1] Nowe algorytmy zostały opracowane przez Institute for Industrial Mathematics of the University of LinzJohann Radon Institute for Computational and Applied Mathematics (RICAM) oraz Industrial Mathematics Competence Center (IMCC) w Linzu.

Linki

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann14012

Zdjęcia

Artist’s impression of the Extremely Large Telescope deploying lasers for adaptive optics
Artist’s impression of the Extremely Large Telescope deploying lasers for adaptive optics
Po angielsku