Pressemeddelelse

Tre planeter i den beboelige zone af en nærliggende stjerne

Gliese 667C er blevet undersøgt på ny

25. juni 2013

En gruppe astronomer har kombineret nye observationer af Gliese 667C med eksisterende data fra HARPS på ESOs 3,6-meter teleskop i Chile, og har fundet et system, der indeholder mindst seks planeter. Rekord-mange af disse planeter - hele tre af dem - er super-Jorde der ligger i den zone omkring stjernen hvor flydende vand kan eksistere, hvilket gør dem til steder hvor liv muligvis kan forekomme. Dette er det første system med en tætpakket beboelig zone, man nogensinde har fundet.

Gliese 667C er en meget velundersøgt stjerne, med en masse der er lidt mere end en tredjedel af Solens. Den er en del af et trippelstjernesystem kendt som Gliese 667 (også kaldt GJ 667), der ligger 22 lysår væk i stjernebilledet Scorpius (Skorpionen). Dette er rimeligt tæt på os - det vi kalder Solens nabolag - og meget tættere på end stjernesystemerne der er blevet undersøgt af teleskop, som f.eks. planetjægeren Kepler-rumteleskopet.

Ved tidligere undersøgelser af Gliese 667C fandt man ud af, at stjernen var omgivet af tre planeter (eso0939, eso1214), hvoraf en af dem lå i den beboelige zone. Nu har et hold af astronomer ledet af Guillem Anglada-Escudé fra University og Göttingen i Tyskland og Mikko Tuomi fra University of Hertfordshire, Storbritannien studeret systemet på ny. De har brugt observationer fra HARPS samt data fra andre teleskoper [1] for at forbedre det nuværende billede af systemet. De har med sikkerhed fundet op mod syv planeter omkring stjernen [2]. Disse planeter kredser den tredje svage stjerne i et trippelstjernesystem. De to andre stjerner vil ligne et par meget klare stjerner, der både er synlige på dagshimlen og nattehimlen, hvor de vil udsende ligeså meget lys som fuldmånen. De nye planeter fylder den beboelige zone omkring Gliese 667C fuldstændigt op, da der nu ikke er flere stabile kredsløbsbaner i den beboelige zone.

"Vi vidste, at stjernen havde tre allerede kendte planeter, så vi ville se om der måske var flere," siger Tuomi. "Ved at tilføje nogle nye observationer og tage et kig tilbage på de data der allerede eksisterede, blev det muligt for os, at bekræfte de tre allerede kendte planeter, og endda endnu flere, med sikkerhed. Det er helt utroligt spændende at finde tre planeter med lav masse i en stjernes beboelige zone."

Tre af disse planeter er bekræftet som at være super-Jorde- planeter der er tungere end Jorden, men lettere end planter som Uranus eller Neptun - der ligger i deres stjernes beboelige zone. Den beboelige zone er den tynde skal omkring en stjerne hvor vand kan findes i flydende form - hvis betingelserne er rigtige. Dette er første gang at hele tre sådanne planeter er blevet fundet i den beboelige zone i det samme system [3].

"Antallet af potentielt beboelige planeter i vores galakse er meget større end vi havde forventet hvis vi kan finde op til flere af dem rundt om hver lav-masse stjerne. I stedet for at kigge på ti forskellige stjerner for at finde en enkelt beboelig planet, kan vi nu kigge omkring en enkelt og have god chance for at finde indtil flere af dem," tilføjer medforfatter Rory Barned (University of Washington, USA).

Tætpakkede systemer omkring sollignende stjerner er der blevet fundet mange af i Mælkevejen. Omkring sådanne stjerner er de planeter, der kredser tæt omkring deres stjerne meget varme, og det er meget usandsynligt, at de er beboelige. Men dette gælder ikke for koldere og svagere stjerner som Gliese 667C. I dette tilfælde ligger den beboelige zone tættere på stjernen end den afstand Merkur kredser om Solen - det er meget tættere end Solens beboelige zone. Gliese 667 systemet er første gang man har set et system hvor det ser ud til at en stjerne med lav masse, potentielt er vært for flere stenplaneter i den beboelige zone. 

Gaspare Lo Curto, der er ansvarlig for ESOs HARPS siger: "Dette spændende resultat blev i det store hele muliggjort af den kraftfulde HARPS, og dens software, og det viser også den store værdi af ESOs arkiv. Det er meget godt at se flere uafhængige forskningsgrupper udnytte dette unikke instrument og opnå fantastisk præcision."

Og Anglada-Escudé konkluderer: "Disse nye resultater understreger hvor værdifuldt det kan være at gen-analysere data på denne måde og kombinere resultater fra forskellige hold og fra forskellige teleskoper."

Noter

[1] Forskningsgruppen brugte data fra UVES spektrografen på ESOs Very Large Telescope i Chile (for nøjagtigt at bestemme stjernens egenskaber), Carnegie Planet Finder Spectrograph (PFS) på 6,5-meter teleskopet Magellan II på Las Campanas Observatory i Chile, HIRES spectrograf der er fastspændt på 10-meter Keck teleskopet på Mauna Kea på Hawaii samt data fra HARPS (Hight Accuracy Radial velocity Planet Searcher) på ESOs 3,6-meter teleskop i Chile (data blev samlet gennem M-dværgstjerne programmet ledet af X. Bonfils og M. Mayor i 2003-2010, og beskrives her).

[2] Forskningsgruppen kiggede på radialhastighedsdata af Gliese 667C, en metode der ofte bruges til at lede efter exoplaneter. The lavede en robust statistisk Bayes analyse for at finde planeternes signaler. De første fem signaler er meget sikre mens den sjette er en smule mere usikker og den syvende endnu mere usikker. Systemet består af tre super-Jords planeter i den beboelige zone, to varme planeter der ligger længere inde og to køligere planeter der ligger længere ude. Planeterne i den beboelige zone og dem der ligger tættere på stjernen forventes at vende den samme side mod stjernen altid, så dag og år er samme længde, med den ene side altid i lys og den anden altid i mørke.

[3] I vores solsystem ligger Venus tæt op den indre grænse til den beboelige zone, men Mars ligger tæt på den ydre grænse. Den præcise udstrækning af den beboelige zone kommer an på mange faktorer.

Mere information

Denne forskning er præsenteret i den videnskabelige artikel “A dynamically-packed planetary system around GJ 667C with three super-Earths in its habitable zone”, der kan læses i Astronomy & Astrophysics.

Forskningsgruppen bestod af G. Anglada-Escudé (University of Göttingen, Tyskland), M. Tuomi (University of Hertfordshire, Storbritannien), E. Gerlach (Technical University of Dresden, Tyskland), R. Barnes (University of Washington, USA), R. Heller (Leibniz Institute for Astrophysics, Potsdam, Tyskland), J. S. Jenkins (Universidad de Chile, Chile), S. Wende (University of Göttingen, Tyskland), S. S. Vogt (University of California, Santa Cruz, USA), R. P. Butler (Carnegie Institution of Washington, USA), A. Reiners (University of Göttingen, Tyskland), and H. R. A. Jones (University of Hertfordshire, Storbritannien).

ESO er den mest fremtrædende internationale astronomi-organisation i Europa og verdens mest produktive astronomiske observatorium. ESO har i dag følgende 15 medlemslande: Belgien, Brasilien, Danmark, Finland, Frankrig, Holland, Italien, Portugal, Schweiz og Storbritannien, Spanien, Sverige, Tjekkiet, Tyskland og Østrig. ESOs aktiviteter er fokuseret på design, konstruktion og drift af jordbaserede observationsfaciliteter for at muliggøre vigtige videnskabelige opdagelser inden for astronomi. ESO spiller også en ledende rolle for at fremme og organisere samarbejdet inden for astronomisk forskning. I Chile driver ESO tre unikke observatorier i verdensklasse: La Silla, Paranal og Chajnantor. På Paranal driver ESO Very Large Telescope (VLT), der er verdens mest avancerede astronomiske observatorium til observationer i synligt lys samt to kortlægningsteleskoper. VISTA arbejder i infrarødt lys og er verdens største kortlægningsteleskop, mens VLT Survey Telescope (VST) er det største teleskop, der udelukkende er bygget til at kortlægge himlen i synligt lys. ESO er den europæiske partner i et revolutionerede astronomisk teleskop kaldet ALMA, det største igangværende astronomiske projekt. ESO planlægger i øjeblikket et 39 meter optisk/nær-infrarødt teleskop kaldet European Extremely Large Telescope (E-ELT), der vil blive ”verdens største øje mod himlen”.

Links

Kontakter

Guillem Anglada-Escudé
Institut fur Astrophysik, University of Göttingen
Göttingen, Germany
Tel: +49 0551 39 9988
E-mail: guillem.anglada@gmail.com

Mikko Tuomi
Center for Astrophysics Reseach, Hertfordshire University
Hatfield, UK
Tel: +44 01707 284095
E-mail: miptuom@utu.fi

Rory Barnes
Department of Astronomy, University of Washington
Seattle, USA
Tel: +1 206 543 8979
E-mail: rory@astro.washington.edu

Richard Hook
ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6655
Mobil: +49 151 1537 3591
E-mail: rhook@eso.org

Ole J. Knudsen (Pressekontakt Danmark)
ESOs formidlingsnetværk og Aarhus Space Centre, Aarhus Universitet
Aarhus, Danmark
Tel: +45 8715 5597
E-mail: eson-denmark@eso.org

Connect with ESO on social media

Dette er en oversættelse af ESO pressemeddelelse eso1328 lavet af ESON - et netværk af personer i ESOs medlemslande, der er kontaktpunkter for medierne i forbindelse med ESO nyheder, pressemeddelelser mm.

Om pressemeddelelsen

Pressemeddelelse nr.:eso1328da
Navn:Gliese 667C
Type:Milky Way : Star : Circumstellar Material : Planetary System
Facility:ESO 3.6-metre telescope, Very Large Telescope
Instruments:HARPS, UVES
Science data:2013A&A...556A.126A

Billeder

Illustration af Gliese 667C systemet
Illustration af Gliese 667C systemet
Planetsystemet omkring Gliese 667C
Planetsystemet omkring Gliese 667C
Himlen omkring stjernen Gliese 667C
Himlen omkring stjernen Gliese 667C

Videoer

Animation af planeternes baner i Gliese 667C systemet
Animation af planeternes baner i Gliese 667C systemet
Animation af Gliese 667C systemet
Animation af Gliese 667C systemet
Artist's impression of the Gliese 667C system
Artist's impression of the Gliese 667C system
tekst kun tilgængelig på engelsk

Our use of Cookies

We use cookies that are essential for accessing our websites and using our services. We also use cookies to analyse, measure and improve our websites’ performance, to enable content sharing via social media and to display media content hosted on third-party platforms.

You can manage your cookie preferences and find out more by visiting 'Cookie Settings and Policy'.

ESO Cookies Policy


The European Organisation for Astronomical Research in the Southern Hemisphere (ESO) is the pre-eminent intergovernmental science and technology organisation in astronomy. It carries out an ambitious programme focused on the design, construction and operation of powerful ground-based observing facilities for astronomy.

This Cookies Policy is intended to provide clarity by outlining the cookies used on the ESO public websites, their functions, the options you have for controlling them, and the ways you can contact us for additional details.

What are cookies?

Cookies are small pieces of data stored on your device by websites you visit. They serve various purposes, such as remembering login credentials and preferences and enhance your browsing experience.

Categories of cookies we use

Essential cookies (always active): These cookies are strictly necessary for the proper functioning of our website. Without these cookies, the website cannot operate correctly, and certain services, such as logging in or accessing secure areas, may not be available; because they are essential for the website’s operation, they cannot be disabled.

Cookie ID/Name
Description/Purpose
Provider (1st party or 3rd party)
Browser session cookie or Stored cookie?
Duration
csrftoken
XSRF protection token. We use this cookie to protect against cross-site request forgery attacks.
1st party
Stored
1 year
user_privacy
Your privacy choices. We use this cookie to save your privacy preferences.
1st party
Stored
6 months
_grecaptcha
We use reCAPTCHA to protect our forms against spam and abuse. reCAPTCHA sets a necessary cookie when executed for the purpose of providing its risk analysis. We use www.recaptcha.net instead of www.google.com in order to avoid unnecessary cookies from Google.
3rd party
Stored
6 months

Functional Cookies: These cookies enhance your browsing experience by enabling additional features and personalization, such as remembering your preferences and settings. While not strictly necessary for the website to function, they improve usability and convenience; these cookies are only placed if you provide your consent.

Cookie ID/Name
Description/Purpose
Provider (1st party or 3rd party)
Browser session cookie or Stored cookie?
Duration
Settings
preferred_language
Language settings. We use this cookie to remember your preferred language settings.
1st party
Stored
1 year
ON | OFF
sessionid
ESO Shop. We use this cookie to store your session information on the ESO Shop. This is just an identifier which is used on the server in order to allow you to purchase items in our shop.
1st party
Stored
2 weeks
ON | OFF

Analytics cookies: These cookies collect information about how visitors interact with our website, such as which pages are visited most often and how users navigate the site. This data helps us improve website performance, optimize content, and enhance the user experience; these cookies are only placed if you provide your consent. We use the following analytics cookies.

Matomo Cookies:

This website uses Matomo (formerly Piwik), an open source software which enables the statistical analysis of website visits. Matomo uses cookies (text files) which are saved on your computer and which allow us to analyze how you use our website. The website user information generated by the cookies will only be saved on the servers of our IT Department. We use this information to analyze www.eso.org visits and to prepare reports on website activities. These data will not be disclosed to third parties.

On behalf of ESO, Matomo will use this information for the purpose of evaluating your use of the website, compiling reports on website activity and providing other services relating to website activity and internet usage.

ON | OFF

Matomo cookies settings:

Cookie ID/Name
Description/Purpose
Provider (1st party or 3rd party)
Browser session cookie or Stored cookie?
Duration
Settings
_pk_id
Stores a unique visitor ID.
1st party
Stored
13 months
_pk_ses
Session cookie temporarily stores data for the visit.
1st party
Stored
30 minutes
_pk_ref
Stores attribution information (the referrer that brought the visitor to the website).
1st party
Stored
6 months
_pk_testcookie
Temporary cookie to check if a visitor’s browser supports cookies (set in Internet Explorer only).
1st party
Stored
Temporary cookie that expires almost immediately after being set.

Additional Third-party cookies on ESO websites: some of our pages display content from external providers, e.g. YouTube.

Such third-party services are outside of ESO control and may, at any time, change their terms of service, use of cookies, etc.

YouTube: Some videos on the ESO website are embedded from ESO’s official YouTube channel. We have enabled YouTube’s privacy-enhanced mode, meaning that no cookies are set unless the user actively clicks on the video to play it. Additionally, in this mode, YouTube does not store any personally identifiable cookie data for embedded video playbacks. For more details, please refer to YouTube’s embedding videos information page.

Cookies can also be classified based on the following elements.

Regarding the domain, there are:

  • First-party cookies, set by the website you are currently visiting. They are stored by the same domain that you are browsing and are used to enhance your experience on that site;
  • Third-party cookies, set by a domain other than the one you are currently visiting.

As for their duration, cookies can be:

  • Browser-session cookies, which are deleted when the user closes the browser;
  • Stored cookies, which stay on the user's device for a predetermined period of time.

How to manage cookies

Cookie settings: You can modify your cookie choices for the ESO webpages at any time by clicking on the link Cookie settings at the bottom of any page.

In your browser: If you wish to delete cookies or instruct your browser to delete or block cookies by default, please visit the help pages of your browser:

Please be aware that if you delete or decline cookies, certain functionalities of our website may be not be available and your browsing experience may be affected.

You can set most browsers to prevent any cookies being placed on your device, but you may then have to manually adjust some preferences every time you visit a site/page. And some services and functionalities may not work properly at all (e.g. profile logging-in, shop check out).

Updates to the ESO Cookies Policy

The ESO Cookies Policy may be subject to future updates, which will be made available on this page.

Additional information

For any queries related to cookies, please contact: pdprATesoDOTorg.

As ESO public webpages are managed by our Department of Communication, your questions will be dealt with the support of the said Department.