Diverzita, rovnost a inkluze v ESO

Závazek ESO v oblasti diverzity, rovnosti a inkluze

Posláním ESO je navrhovat, budovat a provozovat nejmodernější pozemní observatoře a podporovat mezinárodní spolupráci v oblasti astronomie. Tato práce vede k neocenitelnému vědeckému a technologickému pokroku a přispívá k sociální udržitelnosti v souladu s cíli udržitelného rozvoje Organizace spojených národů (OSN). ESO se zavázala k podpoře diverzity, rovnosti a inkluze, jedné ze základních hodnot ESO, která se odráží v prohlášení organizace o diverzitě, rovnosti a inkluzi:

V ESO si vážíme naší diverzní pracovní síly. Respektujeme jedinečné zkušenosti a perspektivy našich zaměstnanců a věříme v přínos každého jednotlivce ke společnému naplňování mise ESO.

Znovu potvrzujeme závazek ESO vytvářet diverzní a inkluzivní pracovní prostředí, které je bezpečné, profesionální a založené na vzájemné důvěře, a kde se s každým jedná s úctou a respektem. Jsme si také vědomi toho, že jednotlivci mohou potřebovat různou úroveň podpory k dosažení rovných příležitostí.

Proto se zavazujeme zacházet s každým rovnoprávně a s respektem bez ohledu na pohlaví, věk, zdravotní postižení, náboženské vyznání nebo přesvědčení, etnickou příslušnost, národnost či státní původ, vzhled, sexuální orientaci a rodinnou situaci. Usilujeme o vytvoření skutečné rovnosti příležitostí, a proto se zavazujeme poskytnout různým skupinám zdroje, které potřebují k dosažení úspěchu.

Definitice
Diverzita je definována jako přítomnost rozdílů v daném prostředí. Patří sem genderová identita, věk, schopnosti, etnický původ, náboženství, národnost, příslušnost ke komunitě, sexuální orientace, místo výkonu práce a typ práce. Uznáváme nepochybný a prokázaný přínos diverzní pracovní síly, která do našich týmů a rozhodovacích struktur přináší spektrum perspektiv. 

Rovnost znamená spravedlivé zacházení v přístupu k příležitostem pro všechny zaměstnance. Jsme si vědomi existence výhod a překážek, v důsledku čehož nezačínají všichni na téže startovní pozici. Rovnost je proces, který začíná uznáním existence nerovné výchozí pozice a pracuje na nápravě a odstranění nerovnováhy. Rovnost zajišťuje všem lidem možnost růstu, rozvoje a účasti na společném díle bez ohledu na jejich identitu.

Inkluze představuje cílenou snahu ocenit odlišnosti lidí a umožnit každému podat plný výkon bez ohledu na jeho původ, identitu nebo okolnosti. Naším cílem je vytvořit inkluzivní pracovní prostředí, tedy takové, v němž každý člověk vnímá sounáležitost a jedinečnou hodnotu svého přínosu.

Formální popis toho, jak v ESO byly a jsou zavedeny zásady diverzity, rovnosti a inkluze a jak je a bude sledována jejich účinnost, je uveden v Plánu diverzity, rovnosti a inkluze ESO. Tato stránka poukazuje na některé činnosti a strategická opatření ESO v něm uvedená.

Podpora genderové diverzity

Rovnost žen a mužů, a zejména prosazování žen ve vědě, je v ESO prioritou již více než 15 let. Téma rovnosti a inkluze je pak novější oblastí zájmu.

V ESO bylo prosazování genderové diverzity odstartováno projektem z let 2005-2006 nazvaným "Postavení žen v ESO", jehož cílem bylo prozkoumat zastoupení žen a mužů v organizaci. Výsledky ukázaly, že ženy tvoří pouze 18 % všech zaměstnanců. Tyto výsledky byly zklamáním, ale posloužily jako základ budoucích opatření. Současné genderové rozložení v ESO ukazuje, že do konce roku 2021 ženy tvořily 26,4 % z celkového počtu zaměstnanců. ESO si nicméně klade za cíl tento podíl dále zvyšovat, jak je popsáno níže.

Kromě podpory genderové vyváženosti uvnitř ESO byla přijata opatření na podporu diverzity také mimo ni. Podílí se na iniciativách zaměřených na řešení nerovnosti v astronomii a inspiruje malé děti k zapojení do vědeckých, technologických, inženýrských a matematických oborů (STEM).

ESO se například účastní iniciativ na podporu genderové rovnosti, diverzity a inkluze prostřednictvím spolupráce s UN Women v Chile, kde se nacházejí její observatoře. V roce 2020 bylo mezi ESO a UN Women podepsáno memorandum o porozumění, jehož cílem je podpora vědecké a inženýrské kariéry mezi mladými dívkami v Chile a také vytvoření vzdělávacích příležitostí pro znevýhodněné ženy, které s obtížemi dokončily formální vzdělání. V rámci této dohody probíhá na observatoři ESO Paranal v severochilském regionu Antofagasta tréninkový program, jehož cílem je poskytnout ženám technické školení v oblasti povrchových úprav dalekohledů, které se používají v profesionálních astronomických observatořích. Kromě toho se několik kolegů z ESO v Chile zapojilo do mentoringového projektu LIQCAU, který probíhá pod vedením univerzit v Antofagastě a je zaměřený na zvýšení účasti žen v oborech STEM.

ESO spolupracuje také s dalšími organizacemi na podpoře genderové diverzity, mj:

  • GENERA (Gender Equality Network in Physics in the European Research Area), která podporuje globální spolupráci na opatřeních pro genderovou rovnost ve fyzice mezi výzkumnými organizacemi, sdruženími a konsorcii;
  • Society of Women Engineers;
  • Working Group of Women in Astronomy at the International Astronomical Union (IAU).

Iniciativy ESO v oblasti diverzity, rovnosti a inkluze

Snahou ESO je vytvořit příznivou pracovní kulturu, v níž mohou úspěšně pracovat všichni lidé bez ohledu na pohlaví, etnický původ, náboženství, věk, pohlaví, genderovou identitu, sexuální orientaci, zdravotní postižení nebo jakýkoli jiný status/identitu. ESO proto vůči svým aktivitám v oblasti diverzity, rovnosti a inkluze, které jsou podporované ze speciálních zdrojů, uplatňuje přístup založený na datech a orientovaný na cíle.

Výbor ESO pro diverzitu a inkluzi a oddělení lidských zdrojů shromažďují a monitorují příslušné údaje napříč organizací, na jejichž základě vypracovávají cíle, zásady a postupy týkající se všech aspektů diverzity, rovnosti a inkluze a řídí jejich zavádění. V blízké budoucnosti bude též vytvořena pozice vedoucího pracovníka pro udržitelnost a diverzitu, který bude poskytovat vedení a podporu opatřením v oblasti udržitelnosti inspirovaných programem cílů udržitelného rozvoje (SDGs, UN Sustainable Development Goals) OSN. V neposlední řadě má ESO specializovaného ombudsmana, který pomáhá účinně řešit konflikty a sporné otázky.

Strategické priority a opatření

ESO si v rámci svého plánu na celkové zlepšení rovnosti vybrala tři hlavní strategické priority, kterými se bude zabývat, a to diverzitu, rovnost a inkluzi.

Strategická priorita: diverzita

ESO přijímá zaměstnance především ze svých 16 členských států a partnerských zemí, ale nebrání se ani přijímání pracovníků mimo tyto země. Zaměstnanci jsou tudíž kulturně odlišní. Pocházejí z desítek různých národů a přinášejí rozmanité zkušenosti, způsoby myšlení a řešení problémů. ESO je vstřícná k zaměstnancům a návštěvníkům různých kultur, národností a pohlaví a rozvíjí povědomí o odlišnostech a jejich pochopení, aby zvýšila vzájemné přijetí a začlenění. Tato rozmanitost je klíčem k úspěchu organizace. V zájmu další podpory diverzity se ESO zavázala:

  • zvýšit celkový počet žen v organizaci s cílem dosáhnout 30% zastoupení do roku 2030;
  • zvýšit podíl žen v technických, inženýrských a řídících pozicích;
  • zaměřit se na podporu dalších oblastí diverzity (osoby se zdravotním postižením, věk, LGBTQ+, etnický původ atd.), přičemž prvním krokem je pochopení potřeb nedostatečně zastoupených skupin a zajištění toho, aby pracovní zásady a prostředí byly vůči nim inkluzivní.

V rámci práce na dosažení svých cílů ESO zavádí následující kroky:

  • Přilákat různorodé uchazeče o zaměstnání tím, že ve svých pracovních inzerátech používá jazyk podporující přihlášky od různých cílových skupin a účastní se veletrhů pracovních příležitostí, které se zaměřují na nedostatečně zastoupené skupiny. V budoucnu ESO zajistí, aby každá část přijímacího procesu byla přístupná všem, včetně uchazečů se zdravotním postižením, a to od zveřejnění nabídky práce až po přijímací pohovor.
  • Zajistit diverzitu výběrových komisí, aby se snížila předpojatost při pohovorech, a školení členů výběrových komisí, aby tyto předpojatosti rozpoznali;
  • Poskytnout důkladnější školení vedoucím pracovníkům náboru o diverzitě a inkluzi a o nevědomých předsudcích;
  • Zohlednit aspekty diverzity při náboru výběrem kandidátů, kteří splňují základní požadavky definované v inzerátu a zároveň představují přidanou hodnotu pro diverzitu týmu;
  • Poskytovat pobídky dodavatelům, kteří zajišťují technické služby na observatořích, aby zvýšili diverzitu svých zaměstnanců.

Strategická priorita: rovnost

ESO se zavázala rozpoznat a postupně odstraňovat potenciální nerovnost v platech, postupu a kariérním růstu, která postihuje některé skupiny osob (např. ženy).

Za tímto účelem bude ESO:

  • shromažďovat, analyzovat a zpracovávat údaje o nástupních platech a kariérním postupu na základě pohlaví (a v budoucnu i dalších hledisek),
  • rozvíjet programy leadershipu a mentoringu pro ženy. Mentoringové programy nabízejí manažerům patřícím k nedostatečně zastoupeným skupinám příležitost setkat se se seniorními leadery, náležejícím k téže skupině;
  • vyhodnocovat stávající postupy pro identifikaci talentů a vyvine způsoby podpory zaměstnanců, zejména žen, na cestě k vyšším pozicím.

Strategická priorita: inkluze

ESO se zavazuje:

  • vytvářet přátelské prostředí a umožnit zaměstnancům pracovat efektivněji a bezpečněji díky pokročilým opatřením na podporu work-life balance a budování psychologicky bezpečného prostředí;
  • porozumět potřebám zaměstnanců se zdravotním postižením včetně skrytých postižení a zajistit vhodné úpravy;
  • být vstřícné k zaměstnancům a návštěvníkům různých kultur a národností a dále podporovat povědomí a porozumění kulturním rozdílům mezi zaměstnanci ESO s cílem zvýšit jejich přijetí a začlenění.

Za tímto účelem ESO zavádí směrnice a zásady na podporu bezpečného pracovního prostředí pro všechny zaměstnance. To zahrnuje např:

  • zajištění komplexního náborového procesu a poskytování služeb ombudsmana;
  • uplatňování pracovních předpisů založených na respektu, které kromě podpory psychické bezpečnosti zajišťují pracovní prostředí bez projevů nevhodného chování včetně obtěžování a diskriminace;
  • podporu rovnováhy pracovního a soukromého života, například formou opatření vstřícných k rodině a umožněním pracovní flexibility.

V budoucnu ESO zavede opatření, která budou podporovat inkluzivní prostředí pro osoby se zdravotním postižením včetně skrytých postižení, např:

  • pořádání osvětových přednášek na pracovištích ESO v Německu a v Chile;
  • jmenování a vyškolení kontaktních osob pro osoby se zdravotním postižením, které budou poskytovat neformální a důvěrné poradenství zaměstnancům se zdravotním postižením a navrhovat vhodné způsoby naplnění jejich potřeb;
  • posouzení fyzické přístupnosti budov na všech pracovištích ESO.

K zajištění efektivity těchto iniciativ a opatření na podporu diverznější, inkluzivnější a spravedlivější organizace bude ESO i nadále každoročně podávat Radě zprávu o dosaženém pokroku.