Teleskopy i instrumenty

Tak jak ustalono w konwencji, ESO dostarcza europejskim astronomom najnowsze urządzenia oraz promuje i organizuje współpracę w badaniach astronomicznych. Dzisiaj ESO zarządza kilkoma największymi na świecie i najbardziej zaawansowanymi ośrodkami obserwacyjnymi w trzech miejscach w północnym Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. Są to najlepsze znane lokalizacje dla obserwacji astronomicznych na południowej półkuli. Razem z innymi działaniami, takimi jak rozwój technologii, konferencje i projekty edukacyjne, ESO odgrywa decydującą rolę w formowaniu Europejskiego Obszaru Badań dla astronomii i astrofizyki.

Instrumenty w Obserwatorium Paranal

Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope - VLT) na Cerro Paranal jest głównym miejscem dla obserwacji w świetle widzialnym i podczerwonym. Wszystkie cztery teleskopy o średnicach 8,2 m działają indywidualnie z wielką kolekcją instrumentów.

VLT oferuje możliwość połączenia światła z czterech jednostek, aby pracować jako interferometr. Very Large Telescope Interferometer (VLTI), wraz ze swoim własnym zestawem instrumentów, umożliwia uzyskiwanie obrazów na poziomie milisekund łuku oraz astrometrię o precyzji 10 mikrosekund łuku. Dodatkowo do teleskopów 8,2-metrowych, w ramach VLTI dołączają cztery Teleskopy Pomocnicze (Auxiliary Telescopes - AT) o średnicach po 1,8 m, aby zwiększyć zdolności uzyskiwania obrazów i umożliwić użytkowanie przez całe noce i cały rok.

W Paranal pracują  także dwa teleskopy do wykonywania przeglądów nieba, VLT Survey Telescope (VST, 2,6-metrowej średnicy) dla zakresu widzialnego oraz Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy (VISTA, 4,1-metrowy) w podczerwieni.

Zobacz VLT w Google Maps oraz na zdjęciach.

Instrumenty w Obserwatorium La Silla

ESO posiada trzy duże teleskopy (teleskop 3,6 m, New Technology Telescope (NTT), 2,2 m teleskop Max-Planck-ESO) w Obserwatorium La Silla. Są one wyposażone w najnowsze instrumenty zbudowane w całości przez ESO lub przez zewnętrzne konsorcja, przy istotnym wkładzie ESO.

Zobacz w Google Maps oraz na zdjęciach.APEX

APEX, Atacama Pathfinder Experiment, to współpraca pomiędzy Max Planck Institut für Radioastronomie (MPIfR) w 50%, Onsala Space Observatory (OSO) w 23% oraz Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) w 27%, w celu skonstruowania i użytkowania zmodyfikowanego prototypu anteny ALMA, jako pojedynczej czaszy, na wysokości 5100 m n.p.m. w Llano Chajnantor. Teleskop został dostarczony przez VERTEX Antennentechnik w Duisburgu (Niemcy). APEX posiada zestaw heterodynowych spektrometrów oraz szerokokątne kamery bolometryczne działające w większości okien atmosferycznych od 0,2 do 1,4 mm. Teleskop jest zarządzany przez ESO.

Zobacz Chajnantor w Google Maps oraz na zdjęciach.

 

ALMA

ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) jest międzynarodowym projektem, który ma opracować teleskop o rewolucyjnej konstrukcji, badający Wszechświat ze wzgórz w Andach Chilijskich. ALMA będzie składać się z 66 anten preceyzyjnych anten operujących na falach o długościach od 0,32 do 3,6 mm. Jej główna sieć będzie składać się z pięćdziesięciu anten o średniach po 12 metrów każda, działających razem jako jeden teleskop - interferometr. Uzupełnieniem będzie dodatkowa zwarta sieć czterech 12-metrowych i dwunastu 7-metrowych anten. Anteny ALMA mogą być ustawione w różnych konfiguracjach, w których najdalsza odległość między antenami wyniesie od 150 metrów do 16 kilometrów, co da sieci silny, zmienny "zoom". Korelator ALMA, specjalny komputer, który łączy ze dane otrzymywane przez różne anteny, będzie wykonywać 16 000 bilionów (1,6 x 10^16) operacji na sekundę.

Budowa ALMA zostanie ukończona w roku 2013, ale wczesna faza obserwacji naukowych za pomocą częściowej sieci rozpocznie się w 2011 roku. Projekt ALMA to partnerstwo pomiędzy Europą, Ameryką Północną i Azją Wschodnią, we współpracy z Chile. ESO jest europejskim partnerem projektu ALMA.

Więcej informacji znajduje się na stronie o ALMA.