Ogłoszenie

Irlandzki rząd ogłosił chęć wstąpienia do ESO

11 października 2017

Irlandzka Tánaiste (Wicepremier) oraz Frances Fitzgerald (Minister for Business, Enterprise and Innovation) ogłosiła, iż jej rząd pragnie rozpocząć proces akcesyjny w celu dołączenia do ESO jako Kraj Członkowski. Rząd ma nadzieję, że akcesja zostanie ukończona do czwartego kwartału 2018 r., po ratyfikowaniu przez Dáil Eireann (irlandzki parlament) i zaaprobowaniu przez Radę ESO. Irlandia stanie się 16. Krajem Członkowskim.

Rządowe ogłoszenie jest sygnalizacją ukończenia kluczowego celu politycznego ogłoszonego w 2015 r. jako element irlandzkiej strategii Innovation 2020,która wskazuje nha potrzebę wzmocnienia udziału w międzynarodowych organizacjach badawczych, w tym w ESO. Ogłoszenie nastąpiło po wielu latach nieformalnych rozmów pomiędzy irlandzką społecznością astronomiczny, a ESO, na temat potencjalnego członkostwa i oficjalnych rozmów z przedstawicielami rządu od stycznia 2016 r, gdy rząd ogłosił, iż rozpocznie negocjacje członkowskie.

Dyrektor Generalny ESO, Xavier Barcons, wyjaśnia znaczenie tej decyzji: "Irlandia będzie cennym i bardzo oczekiwanym członkiem ESO. Posiada wysoko rozwiniętą i rosnącą społeczność naukową, która jest aktywna we wszystkich obszarach nauki, do których służą urządzenia ESO, a także jest zjednoczona w swojej chęci przystąpienia do ESO. Co więcej, Irlandia ma szybko rozwijający się sektor przemysłu nowoczesnych technologii, który w efekcie członkostwa w ESO uzyska dostęp do szeregu szans na kontrakty w zakresie instrumentalnym i przemysłowym."

Przystępując do ESO, Irlandia wniesie swoją już bogatą historię astronomiczną. Przez kilkadziesiąt lat w XIX wieku w Irlandii znajdował się największy na świecie teleskop znany jako Leviathan of Parsonstown — 1,8-metrowy teleskop zwierciadlany w Birr Castle.

Więcej informacji

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Wspiera je 16 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada teleskop VLT (Very Large Telescope - Bardzo Duży Teleskop), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest głównym partnerem ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. Z kolei na Cerro Armazones, niedaleko Paranal, ESO buduje 39-metrowy teleskop ELT (Extremely Large Telescope - Ekstremalnie Wielki Teleskop), który stanie się „największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6655
Cell: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann17070

Zdjęcia

Logo ESO i flaga Irlandii
Logo ESO i flaga Irlandii